REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Koniec z tanimi zakupami na Ali bez VAT-u. Od czwartku wchodzi uszczelnienie e-commerce

Likwidacja zwolnienia z VAT importu przesyłek o wartości do 100 zł czy nowe obowiązki dla platform ułatwiających sprzedaż towarów konsumentom w UE to niektóre zmiany, jakie od 1 lipca wchodzą w życie w całej Unii Europejskiej w ramach tak zwanego pakietu e-commerce. Tanie zakupy z Chin muszą podrożeć, bo Bruksela ma dość nieuczciwej konkurencji ze strony azjatyckich platform.

28.06.2021
12:40
Pakiet e-commerce wchodzi w życie. Koniec z tanimi produktami z Chin bez VAT-u
REKLAMA

Fot. Piotrus/Wikimedia (CC BY-SA 4.0)

REKLAMA

Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm

– podkreśla Ministerstwo Finansów.

Unijne przepisy określane mianem pakietu e-commerce będą obowiązywały od czwartku 1 lipca. Jak podkreśla MF, głównym celem tych zmian jest uszczelnienie VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu tak zwanych małych przesyłek do UE, czyli takich o wartości do 22 euro (niemal dokładnie 100 zł według obecnego kursu wspólnej waluty).

Resort Tadeusza Kościńskiego zapewnia, że efektem wprowadzenia pakietu e-commerce będzie wzrost konkurencyjności unijnych przedsiębiorców w obszarze e-commerce w stosunku do podmiotów z krajów trzecich. Tym eufemizmem określa się oczywiście głównie Chiny z jej bardzo popularnymi serwisami e-commerce'owymi typu AliExpress.

Nieuczciwa konkurencja

„To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE” – nie owija w bawełnę resort Tadeusza Kościńskiego. „Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm” – dodaje.

Po prowadzeniu pakietu e-commerce zmniejszyć się mają też koszty realizacji obowiązków VAT związanych z transakcjami transgranicznymi B2C (business to consumer). Jak tłumaczy MF, unijne firmy handlujące w Internecie nie będą już musiały oddzielnie rejestrować się na potrzeby VAT i rozliczać w każdym kraju, do którego wysyłają towary.

Jedno okienko dla sklepów internetowych

„Zamiast tego rozliczą VAT w »jednym okienku«, w państwie swojej siedziby. I to już państwo, w którym działają, podzieli się zapłaconym przez nich podatkiem z krajem, do którego trafiła przesyłka. Oszczędzi to firmom wiele kosztów i formalności” – tłumaczy wiceminister finansów Jan Sarnowski.

REKLAMA

Jakie konkretnie nowości wprowadza pakiet e-commerce? Ministerstwo Finansów tłumaczy, że zmiany obejmują głównie:

  1. Likwidację w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro.
  2. Znaczne rozszerzenie zakresu transakcji B2C, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop.
  3. Nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników co ułatwi, poprzez użycie interfejsu elektronicznego (np. internetowa platforma handlowa, portalu, itp.), dokonanie na terytorium UE:
    – sprzedaży towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro, a także
    – dostawy towarów na rzecz konsumentów.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA