REKLAMA
 1. bizblog
 2. Praca
 3. Pieniądze

Komu skapnie podwyżka? Firmy dają nadzieję pracownikom

28 proc. firm w Polsce planuje podwyżki w ciągu najbliższego półrocza - wynika z badania "Plany Pracodawców" przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad i pracownię Gfk Polonia. W ten sposób pracodawcy chcą sprostać presji płacowej.

14.06.2022
14:59
Będą podwyżki dla pracowników. Kto może liczyć na wyższą pensję?
REKLAMA

Z powodu galopującej inflacji podwyżkę chciałby dostać pewnie każdy, jednak tylko nieliczni mogą liczyć na dobrą nowinę od przełożonego. Oto, w których sektorach pracownicy mogą liczyć na podwyżki:

REKLAMA
 • nowoczesne usługi dla biznesu (53 proc. przedsiębiorstw z tego sektora planuje wzrost wynagrodzeń)
 • pozostała działalność usługowa (34 proc.)
 • budownictwo (31 proc.)
 • transport, gospodarka magazynowa i łączność (28 proc.)
 • przemysł (27 proc.)
 • działalność finansowa i ubezpieczeniowa (25 proc.)
 • handel i naprawy (20 proc.)
 • obsługa nieruchomości i firm (17 proc.)

Na pytanie, jak kształtować się będą wynagrodzenia w państwa firmie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, zdecydowana większość respondentów (69 proc.) wskazuje, że pensje pozostaną na obecnym poziomie. O wzroście płac mówi jedynie 28 proc. przedsiębiorców, 3 proc. nadal nie wie, co zrobić, natomiast 1 proc. firm deklaruje spadek wynagrodzeń.

 class="wp-image-1831954"

Szału nie będzie

Podwyżki mogą jednak rozczarować. Jak tłumaczą eksperci, pomimo presji płacowej, skala podwyżek planowanych na drugie półrocze 2022 r. przypomina deklaracje sprzed pandemii.

Nieco wyższe są jedynie kwoty deklarowane przez pracodawców, ale nadal większość z firm planuje wzrosty płac, które nie przekroczą 7 proc., co przy kilkunastoprocentowej inflacji może nie być odczuwalne w portfelach wszystkich pracowników, szczególnie jeśli ich wynagrodzenie nie uległo zmianie na początku roku – tłumaczy Monika Hryniszyn, dyrektor personalna i członek zarządu Randstad Polska.

Kondycja finansowa polskich pracodawców

Większość pracodawców nadal ocenia swoją sytuację finansową pozytywnie. Jednak w ostatnim półroczu ich odsetek zmalał, a zwiększył się procent tych, którzy oceniają kondycję firmy źle lub bardzo źle.

Zdecydowanie najlepszą kondycję finansową deklarują przedstawiciele sektora finansowego (82 proc. co najmniej dobrze lub bardzo ocenia sytuację firmy). Na uwagę zasługują też sektory nieruchomości i SSC/BPO, w przypadku których również około 70 proc. przedsiębiorców jest zadowolonych z sytuacji firmy - wskazują autorzy badania.

REKLAMA

W najtrudniejszej sytuacji wydają się być firmy prowadzące pozostałą działalność usługową.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA