InPost czeka, aż wrócimy do biur. Nie zdziwcie się, gdy paczkomaty będą na was tam czekać
My zastanawiamy się, czy po czwartej fali zaczniemy masowo wracać do biur, a InPost już wie. To znaczy, wygląda na to, że tak jest, bo Rafał Brzoska instaluje nowe Paczkomaty w zagłębiach biurowych.
Podium Park w Krakowie, A4 Business Park w Katowicach, warszawski Batory I i Tryton Business House w Gdańsku. InPost nabiera prędkości w stawianiu maszyn paczkowych. A to podobno dopiero początek.
W komunikacie prasowym mówi o tym Artur Apostoł, chief operating Officer w Globalworth Poland, firmy zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami. Globalworth rozpoczęło z InPostem szerszą współpracę.
Z czasem będziemy chcieli ją rozszerzać o kolejne miasta i budynki
- dodaje Apostoł.
Paczkomaty dla korporacji
Na razie spółka Rafała Brzoski zainstalowała koło biur jedenaście automatów paczkowych. InPost wychodzi dzięki temu poza okolice osiedli mieszkaniowych, sklepów i stacji benzynowych. Pojawia się tam, gdzie wielu białych kołnierzyków chciałaby go widzieć najbardziej. W swoim miejscu pracy.
Dzisiejsze biurowce to molochy mieszczące w sobie tysiące ludzi. Zazwyczaj stosunkowo zamożnych. Problemu z popytem raczej nie będzie. Pytanie, czy konsumentom nie będzie jednak wygodniej odbierać paczek spod domu niż zabierać je z pracy i zawozić do mieszkania.
Z drugiej strony, Paczkomaty na osiedlach coraz częściej się zapychają, a przesyłki trafiają do punktów odbioru. Może to jest jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu?
Druga kwestia to nasz powrót do biur. Przez pewien czas mogłoby się wydawać, że firmy w decydującym momencie się zawahają. Że przeważą korzyści z przerzucenia kosztów na pracowników dzięki pracy. Okazało się jednak, że te obawy (nadzieje?) są bezpodstawne.
Rzeczpospolita cytowała badanie firmy Cushman & Wakefield, z których wynika, że 45 proc. firm chce wdrożyć hybrydowy model pracy. Przejście na tryb zdalny nie jest rozważane przez żadne ankietowane przedsiębiorstwo.
Właściciele i zarządcy biurowców wykorzystują więc okres zawieszenia do unowocześnienia budynków. Cyfrowa transformacja obejmuje na przykład systemy do zarządzania biurkami, wirtualne recepcje i wykorzystanie kodów QR. I wydaje się, że Paczkomaty w całej swojej bezobsługowej naturze dobrze się w ten nowy model działania biurowców wpisują.