REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Ile polskie startupy zebrały pieniędzy?

Rok 2023 nie zapisze się złotymi zgłoskami w historii rozwoju polskiego rynku VC. Fundusze ograniczyły działalność, co przełożyło się na brak dużych rund i obniżenie wycen. Najbardziej zapamiętamy inwestycję w Eleven Labs - pierwszego, polskiego jednorożca.

04.02.2024
5:33
Ile polskie startupy zebrały pieniędzy?
REKLAMA

Blisko 400 polskich startupów zgarnęło zgarnęło 2,1 mld zł - tak najkrócej można przedstawić ubiegłych 12 miesięcy.

REKLAMA

210 polskich i zagranicznych funduszy zainwestowało w polskie firmy

 class="wp-image-2331832"

Poprzednie lata przyzwyczaiły nas do dwukrotnie wyższych wyników. Teraz polski rynek zmniejszył się o 42 proc.

Spodziewam się, że pierwszych sześć miesięcy 2024 roku może być trudnym okresem na polskim rynku: ze względu na zakończenie programów POIR będzie mniej kapitału dla projektów zalążkowych. Sytuację istotnie zmieni dopływ środków z FENG w drugiej połowie roku – komentuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures. 

Więcej wiadomości o startupach

Środki z programu FENG pozwolą na inwestycje w co najmniej 500 przedsiębiorstw z sektora MŚP. Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki to następca funkcjonującego wcześniej programu Bridge Alfa.

Na polskim rynku dominują inwestycje zalążkowe

To one odpowiadały za 380 transakcji w ubiegłym roku.

 class="wp-image-2331865"

Polski rynek VC stoi przed znaczącą okazją do adaptacji do globalnych trendów. W 2023 roku ponad 80% inwestycji skupiło się na rundach pre-seed/seed, co jest typowe dla rynku na naszym etapie rozwoju. Jednakże, w obliczu rosnącej konkurencji i szybkiego postępu technologicznego, polskie fundusze early-stage muszą wykazać się większą śmiałością. Proste strategie oparte na 'bezpiecznych zakładach' już nie wystarczą, aby rozwinąć nasz rynek i zwiększyć udziału rund later-stage prowadzonych przez globalne fundusze VC/Growth - zauważa Maciej Małysz, parter w Inovo.vc.

Przykładem takiej firmy jest Eleven Labs. W lipcu 2022 roku firma zamknęła rundę zalążkową na 9 mln zł, a w marciu ubiegłego roku dołożyła do tego 80 mln w rundzie A. Jej największym finansowym sukcesem było jednak przekonanie światowej klasy inwestorów do powierzenia spółce aż 320 mln zł przed kilkom tygodniami.

W Polsce, przed ElevenLabs, było już kilka dużych firm, niektóre być może wyceniane na więcej niż miliard dolarów. Nie przełożyło się to póki co na wykładniczy wzrost ilości i jakości startupów zakładanych nad Wisłą - podkreśla Maciej Gnutek, partner w Credo Ventures.

Analiza z raportu PFR Ventures pokazuje, że aby spółkę nazwać "jednorożcem" należy spełnić dwa czynniki:

  • jej wycena musi przekraczać 1 mln dolarów,
  • musi pozostawać w prywatnych rękach.
REKLAMA
 class="wp-image-2331868"

Przed Eleven Labs podobny status mógł osiągnąć jedynie Docplanner. Potwierdzenia nie otrzymaliśmy jednak do dziś.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA