REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Hotelarze mieli w lipcu mniej gości niż rok temu. Lepiej radzą sobie obiekty biznesowe niż turystyczne

Prawie co drugi polski hotel w lipcu odwiedziło mniej turystów niż rok temu, a frekwencji 30 proc. nie osiągnęło aż 11 proc. obiektów. Takie dane przekazała Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego po przeprowadzeniu ankiety w tej branży. Choć hotele zanotowały wyraźnie gorsze wyniki niż rok temu, prawie dwie trzecie ich właścicieli jest zadowolonych z pierwszej połowy sezonu. Najwięcej powodów do zadowolenia mają właściciele hoteli biznesowych.

18.08.2023
5:04
Połowa hoteli miała w lipcu mniej gości niż rok temu
REKLAMA

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego podała wyniki branżowej ankiety, z której wynika, że frekwencja w hotelach w lipcu była niższa niż w 2022 r. dla prawie połowy obiektów. Jednocześnie lepsze wyniki niż przed rokiem zanotowało 34 proc. hoteli. Tylko 17 proc. obiektów utrzymało ten sam poziom obłożenia.

REKLAMA

Obłożenie poniżej 30 proc. w lipcu

Liczba hoteli z obłożeniem poniżej 30 proc. wyniosła aż 11 proc., co jest zaskakująco słabym wynikiem jak na szczyt sezonu urlopowego, choć trzeba pamiętać, że wiele obiektów jest nastawionych na klienta biznesowego, a w tym segmencie ruch rozkłada się inaczej niż w przypadku hoteli wypoczynkowych, nastawionych na turystów.

Z ankiety IGHP wynika, że 63 proc. hotelarzy dobrze ocenia pierwszą połowę sezonu wakacyjnego, choć z tej grupy aż 24 proc. uznaje, że wyniki te są mimo wszystko gorsze, niż się spodziewali. „Źle” swoje wyniki w lipcu ocenia 14 proc. hotelarzy, a jako „poniżej oczekiwań” lipcową frekwencję przedstawiło 24 proc. właścicieli hoteli.

Hotele biznesowe bardziej zadowolone

Wyraźnie lepszą ocenę ruchu w lipcu dały hotele biznesowe niż wypoczynkowe. W tym segmencie jako „dobre” swoje wyniki przedstawiło 69 proc. obiektów, podczas gdy w przypadku hoteli wypoczynkowych ten odsetek wynosi 61 proc. Co ciekawe, odsetek właścicieli hoteli oceniających lipiec jako „zły” dla swoich firm był identyczny w obu typach obiektów.

REKLAMA

Według IGHP w 78 proc. hoteli ceny wzrosły wobec lipca 2022 r. Połowa obiektów zanotowała wzrost do 10 proc., 17 proc. między 11 a 20 proc., a 11 proc. – powyżej 20 proc.

W ankiecie przeprowadzonej przez IGHP na początku sierpnia wzięli udział właściciele 131 hoteli ze wszystkich województw w Polsce. Zdecydowana większość tych obiektów to hotele do 150 pokoi, a średnia liczba pokoi to 81.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA