REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Ależ ten rząd jest hojny! Bogdanka dopieszczona, że szok. Co na to górnicy ze Śląska?

Postawiono kolejny krok w kierunku przejęcia Lubelskiego Węgla Bogdanka przez Skarb Państwa. Zakończyło się spotkanie w sprawie pierwszych negocjacji dotyczących Pakietu Pracowniczego. Obie strony są zadowolone z podjętych ustaleń i chwalą przyjazną atmosferę rozmów. Tylko że zaraz może okazać się, że górnicy z innych kopalni pozazdroszczą kolegom z Bogdanki.

31.08.2023
9:41
umowa-spoleczna-gornicy-nowy-rzad
REKLAMA

Już w marcu Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, przekonywał związkowców z Bogdanki, że do końca roku roku znajdą się pod skrzydłami Skarbu Państwa. Wcześniej, w czerwcu 2022 r., podpisano w tej sprawie list intencyjny. Z kolei w drugiej połowie sierpnia poznaliśmy szczegóły oferty, jaką rząd złożył Enei, czyli właścicielowi Bogdanki. Chodzi o przejęcie 21 962 189 akcji LW Bogdanka, po 45 zł za sztukę. Tym samym na stole jest ok. 988,3 mln zł. Teraz postawiono kolejny krok w kierunku zwieńczenia tej transakcji. Zakończono pierwszy etap negocjacji dotyczący Pakietu Pracowniczego.

REKLAMA

Warunkiem realizacji tych ustaleń jest przejęcie pakietu akcji LW Bogdanka przez Skarb Państwa. Rozmowy dotyczące pozostałych elementów Pakietu Pracowniczego odbędą się prawdopodobnie już w przyszły tygodniu w Ministerstwie Aktywów Państwowych - informują przedstawiciele Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Wyższe flapsy i więcej na odpis emerytalny

Kasjan Wyligała, prezes LW Bogdanka, dziękuje stronie społecznej za „dobrą atmosferę, otwartą postawę i udane negocjacje”. Przekonuje jednocześnie, że przejęcie kopalni przez Skarb Państwa jest przełomowy dla całej Lubelszczyzny. 

Pakiet Pracowniczy zabezpieczy finansowo załogę na długie lata - nie ma cienia wątpliwości Wyligała.

Rzeczywiście, górnicy z Bogdanki mogą być zadowoleni z tego, co do tej pory wynegocjowali. Koledzy z innych kopalni będą im zazdrościć. Na razie Pakiet Pracowniczy zawiera trzy punkty. Jest w nich mowa o podniesieniu od 1 września wartości tzw. flapsów, czyli bezpłatnych talonów na posiłki profilaktyczne do poziomu 1,5 proc. wynagrodzenia minimalnego za płacę brutto. Druga sprawa to podniesienie wysokości odpisu na pracowniczy program emerytalny od początku 2024 r. z 4,5 do 7 proc.

Górnicy wywalczyli 24 tys. zł premii

REKLAMA

Zapisy, które mogą rozwścieczyć górników z innych kopalń i spowodować, że zaczną też wyciągać ręce po pieniądze, dotyczą specjalnych premii. Z tytułu „wkładu załogi w 40-letni rozwój i utrzymanie w dotychczasowej dobrej kondycji organizacyjnej i finansowej przedsiębiorstwa” lubescy górnicy dostaną w sumie 24 tys. zł brutto wypłacone w dwóch ratach. Pierwsza, w wysokości 14 tys. zł brutto wpłynie na konta pracowników LW do 10 października 2023 r. Druga zaś (10 tys. zł brutto) ma znaleźć się na kontach pracowników LW Bogdanka w I kwartale 2024 r. 

Jesteśmy w połowie negocjacji – akcentuje Mariusz Romańczuk, przewodniczący NSZZ Solidarność w Bogdance.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA