REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Powstaje biznesowy gigant mordobicia na serio i na niby. Fuzja UFC i WWE warta miliardy

Właściciele marek World Wrestling Entertainment oraz Ultimate Fighting Championship postanowili połączyć siły. Wartość nowej spółki, której nazwy jeszcze nie ogłoszono, będzie mieć rynkową wartość aż 21,4 mld dol. i stanie się hegemonem wśród firm rozrywkowych działających w branży walki wręcz. To może oznaczać jeszcze bardziej lukratywne kontrakty reklamowe, jeszcze wyższe gaże zawodników, a także większą dostępność na platformach streamingowych.

06.04.2023
16:53
Powstaje biznesowy gigant mordobicia na serio i na niby. Fuzja UFC i WWE warta miliardy
REKLAMA

UFC to organizacja walk w formule MMA, która istnieje od 1993 roku i obecnie należy do spółki Endeavor Group. WWE ma historię sięgającą ponad 70 lat, ale w obecnej postaci istnieje od 1980 roku. Spółka jest notowana na nowojorskiej giełdzie i specjalizuje się w organizacji walk, które mają charakter popisów cyrkowych. Właściciele obu biznesów postanowili połączyć je w nowy podmiot.

REKLAMA

Dominującym partnerem w tej fuzji będzie Endeavor Group, który zachowa kontrolny pakiet 51 proc. udziałów, resztę dostaną akcjonariusze WWE. Transakcja ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie 2023 r., a nowa firma wejdzie w buty WWE i będzie notowana na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Prezesem nowej spółki będzie obecny szef Endeavor Group – Ari Emanuel.

Wysoka rentowność obu spółek

Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd., zwraca uwagę, że obecnie marże zysku netto za 2022 r. wynoszą: 6,1 proc. w przypadku spółki Endeavor i aż 15,1 proc. w przypadku WWE. To niezwykle wysokie wskaźniki, jeśli weźmiemy pod uwagę, że średnia dla sektora rozrywkowego to zaledwie 0,87 proc. Grzegorz Dróżdż ocenia, że oznacza to wysoką konkurencyjność obu spółek, których fuzja pozwoli wykorzystać potencjał do generowania zysków.

Na kolejny duży plus należy wskazać wieloletnią zdolność WWE i UFC do generowania dodatnich przepływów pieniężnych ze swojej działalności, co nie jest oczywiste, jeśli chodzi o branżę rozrywkową – zwraca uwagę analityk.

REKLAMA

Rynek dobrze przyjął wieść o połączeniu obu firm. Akcje WWE podrożały o ponad 13 proc. Grzegorz Dróżdż podkreśla, że spółka posiada dziewięć rekomendacji wydanych przed ogłoszeniem i przeważnie są to rekomendacje kupna. Średnia cena docelowa jest wyznaczona na poziomie 106 dol., czyli o 9 proc. wyżej od ostatniej ceny zamknięcia. Najwyższa cena docelowa znajduje się na poziomie 111 dol., a najniższa wynosi 100 dol.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA