1. bizblog
  2. Biznes

Nawet 120 dni oczekiwania na zapłatę? To możliwe w branży budowlanej. Sprawdź jak przyspieszyć płatność

Lokowanie produktu: PragmaGO

Inflacja czy wzrost cen energii odbijają się na wielu firmach, które przez to nie są w stanie realizować płatności na czas. To problem dla wszystkich, ale szczególnie takie branże jak budowlana, gdzie terminy płatności od zawsze były długie, mają z tego powodu nieprzyjemności. Brak opłaconej faktury może sprawić, że trudno jest zapłacić za zamówione towary czy uregulować zobowiązania wobec kontrahentów. Sposobem na stabilizację biznesu może być finansowanie zewnętrzne.

14.06.2023
12:58
podatek od towarów i usług

Według danych Grupy PSB ceny materiałów budowlanych w kwietniu 2023 wzrosły o 8 proc. względem kwietnia 2022 roku. Jeszcze w marcu wzrost ten wynosił  11 proc. Dodajmy do tego rosnące ceny energii, a prorocze okażą się przewidywania dotyczące rynku budowlanego z początku 2023. Wówczas Bartłomiej Jaworski w swojej analizie opublikowanej na portalu Linkedin przewidywał, że nadchodzące miesiące będą niezwykle trudne dla branży. Na sytuację wpłynąć miały takie fakty jak między innymi to, że do końca lipca 2022 wydano mniej pozwoleń na budowy mieszkań niż w analogicznym okresie 2021 roku oraz rozpoczęło się mniej inwestycji. Niepewna sytuacja gospodarcza stawiała pod znakiem zapytania zamówienia publiczne, które stanowią połowę całego rynku branży budowlanej.

Z raportu Coface dotyczącego niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce w 2022 roku wyłaniał się kolejny niepokojący obraz. O 30 proc. (r/r) wzrosła liczba niewypłacalnych firm. Najwięcej takich przypadków odnotowano w transporcie (wzrost o 105 proc.), ale wcale nie lepiej było w usługach, handlu i właśnie budowlance, gdzie niewypłacalność zgłosiło ok. 40 proc. przedsiębiorstw.

- Oczekujemy, że w przedstawionym powyżej środowisku makroekonomicznym liczba niewypłacalności przedsiębiorstw będzie rosła, a ich struktura będzie niestety w większym stopniu zasilana upadłościami, czyli likwidacją spółek, niż restrukturyzacjami, które to mogłyby doprowadzić do powrotu do efektywnej działalności biznesowej – przewidywał Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce i w Regionie Europy Centralnej.

Chociaż inflacja spada - wyniosła 13 proc., w porównaniu do 14,7 proc. w kwietniu – to jednak nadal jest dwucyfrowa. Spadek inflacji wcale nie oznacza, że ceny również maleją, ich wzrost jest po prostu wolniejszy. Wiele firm może nie dawać sobie rady w tym niełatwym okresie, co odbije się na współpracujących z nimi przedsiębiorstwach. Szczególnie zagrożona jest budowlanka, wszak już teraz normą było, że na zrealizowanie płatności czekało się długo, nawet do 120 dni. Ewentualne kolejne opóźnienia – lub to, że kontrahent stanie się niewypłacalny – może doprowadzić do tego, że niemożliwe stanie się zrealizowanie kolejnego zlecenia.

Jak w takim razie chronić się przed takimi sytuacjami?

Pomóc mogą zewnętrzne źródła finansowania, np. faktoring. Firmy takie jak PragmaGO pomagają w zamianie faktur na gotówkę od razu po ich wystawieniu. Przedsiębiorca natychmiast dostaje pieniądze, dzięki którym może realizować inwestycje czy zakup materiałów budowlanych. Dodajmy, że oczekiwanie na spłatę faktury w normalnym trybie (zgodnie z terminem) może skończyć się brakiem środków na zakup towaru. Koło nosa może przejść promocja lub za jakiś czas ceny znowu pójdą w górę i trzeba będzie płacić więcej. W faktoringu kontrahent oddaje należność w terminie spłaty faktury bezpośrednio faktorowi. Cały proces przyznawania środków za sprzedaż faktur odbywa się online.

Faktoring to nie jedyny sposób, by zapewnić stabilizację finansową firmy. PragmaGO oferuje finansowanie zakupów firmowych, opłacając fakturę za zamówienie. Należności spłacane są w wygodnych ratach – od 3 do 24. W ten sposób można sfinansować towary, wyposażenie biura, rozwój infrastruktury IT, usługi czy koszty marketingowe. PragmaGO pomaga także w opłaceniu bieżącego podatku dochodowego, VAT lub składek ZUS. Jest to opcja dostępna nawet dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Podobnie jak w przypadku opłaty faktury za zamówienia, tak i tutaj pożyczoną kwotę oddaje się w ratach – maksymalnie do 12.

Coraz więcej sklepów internetowych i platform marketplace oferuje swoim klientom płatności odroczone. Pozwalają one na realizację zamówień i zakupów i opłacenie ich np. za 30 dni. Sprzedawca otrzymuje płatność od razu i nie ponosi ryzyka finansowania. Taka forma zakupów możliwa jest także w przypadku przedsiębiorstw. Płatności odroczone dla biznesu lub płatności ratalne tworzy m.in. PragmaGO. Można z nich korzystać na takich platformach jak 3W, HurtON, TIM oraz Allegro Business (usługa Allegro Pay Business). W przypadku Allegro Business limit zakupowy wynosi nawet 50 tys. zł, a pierwsze 30 dni odroczenia płatności jest bezpłatne.

Wiele źródeł finansowania zewnętrznego, w tym faktoring czy płatności odroczone, to bardzo ciekawa opcja dla tych, którzy chcą uzyskać gwarancję płynności finansowej. To też okazja do zdobycia nowych klientów, którym można zaoferować dłuższy termin płatności. Nie trzeba się wszak obawiać, że pieniądze dotrą później, bo będzie się je miało niemalże od ręki.

Lokowanie produktu: PragmaGO
Najnowsze