Węgiel po 900 zł za tonę? Solidarna Polska ma patent na radykalne obniżenie cen energii
W sobotę pod hasłem „Tańsza energia dla Polaków” odbyła się konwencja Solidarnej Polski. W jej trakcie Zbigniew Ziobro zapowiedział przedstawienie gotowego projektu, mającego na celu zawieszenie unijnego systemu praw do emisji gazów cieplarnianych (EU ETS).
Cena węgla, gdyby nie unijny ETS, spadłaby do 900 zł za tonę – przekonuje Solidarna Polska. Teraz ugrupowanie przechodzi do ofensywy i zamierza przedstawić projekt zmian zawieszający unijny system praw do emisji CO2 na „co najmniej czas prowadzenia wojny”.
Gdyby nie ETS, Polacy za tonę węgla płaciliby 900 zł
Jak podkreślił Zbigniew Zbiobro, Solidarna Polska od dawna przestrzega, że konsekwencją przyjęcia unijnego pakietu klimatycznego jest wzrost cen energii i kosztów życia Polaków.
Jego zdaniem wzrostów cen i energii i sytuacji, w której Polska musi wydawać miliardy na zakup węgla w egzotycznych krajach można było uniknąć.
ETS podwyższa ceny energii opartej na węglu
Europejski system handlu emisjami polega na wprowadzeniu łącznego limitu na emisję dwutlenku węgla, za którą odpowiadają największe fabryki, elektrownie i linie lotnicze (10 tys. instalacji, które wydzielają 40 proc. gazów cieplarnianych w UE).
Firmy objęte EU ETS muszą zapłacić za prawo do emisji CO2. Pozwolenia kupowane są na aukcjach organizowanych przez państwa członkowskie, niekiedy i tylko określonych przypadkach firmy mogą je otrzymać za darmo, mogą też nimi handlować.
Prawa do emisji z roku na rok są ograniczane, co prowadzi do stopniowego wzrostu ich cen, aż do momentu, kiedy działalność oparta na zielonych technologiach stanie się tańsza od tradycyjnych rozwiązań wykorzystujących paliwa kopalne.
Zamysł był więc taki, żeby w ten sposób zachęcić kraje i firmy objęte system ETS do inwestycji w OZE i instalacje zmniejszające emisję gazów cieplarnianych.