Prosty sposób na obniżenie rachunków za prąd. Tysiące Polaków zdecydowało się na ten krok
Dopiero kilka lat temu Polacy zaczęli przyglądać się rachunkom za prąd i ogrzewanie, szukając sposobów na ich obniżenie. Można wymienić źródło ciepła, można też zmienić sprzedawcę energii. Urząd Regulacji Energetyki informuje, że takich przypadków jest coraz więcej.

Poszukiwanie sposobów na mniejsze rachunki za prąd i ogrzewanie to nie tylko ewentualna zmiana źródła ciepła. W grę wchodzi również zmiana sprzedawcy energii. Okazuje się, że na taki krok decyduje się coraz więcej Polaków.
14200 odbiorców zdecydowało się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2025 r. To o ponad 73 proc. więcej niż w czwartym kwartale 2024 r. - wylicza Urząd Regulacji Energetyki (URE).
Energia: milion Polaków zmieniło sprzedawcę w ciągu 18 lat
URE twierdzi, że w grupie taryfowej G liczba odbiorców, którzy zdecydowali się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej w okresie od stycznia do marca 2025 r., wyniosła 8082. To wzrost o 30 proc. względem ostatniego kwartału 2024 r. i spadek o 8,4 proc. w stosunku do takiego samego okresu rok temu. Z kolei liczba takich zmian w grupach taryfowych A, B i C wyniosła 6118. W porównaniu z ostatnim kwartałem 2024 r. to ponad dwukrotny wzrost, ale w zestawieniu z analogicznym okresem ubiegłego roku mówimy o spadku o 42 proc.
Liczba zmian sprzedawcy energii w pierwszym kwartale każdego roku jest z reguły większa niż w pozostałych kwartałach. Wielu odbiorców decyduje się bowiem na zmianę sprzedawcy z początkiem roku kalendarzowego, a tegoroczne dane potwierdzają ten trend - przekonuje URE.
Na decyzję o zmianie sprzedawcy energii wpływa kilka czynników, w tym rosnący poziom świadomości klientów, brak skomplikowanych procedur czy dostępność konkurencyjnych ofert na rynku.
Od 2007 r., kiedy wprowadzono taką możliwość w Polsce, sprzedawcę energii zmieniło już ponad milion odbiorców, z czego ponad 792 tys. to odbiorcy w gospodarstwach domowych (grupy taryfowe G), a ponad 264 tys. to odbiorcy grup taryfowych A, B i C - informuje URE.
Najpopularniejszą taryfa z płaską ceną energii
Obecnie najbardziej popularną formą umowy na zakup energii elektrycznej zawieranej przez odbiorców indywidualnych jest oferta taryfowa. W umowie tego typu cena energii elektrycznej jest zatwierdzana przez Prezesa URE na podstawie wniosków składanych przez sprzedawców prądu i obowiązuje przez okres obowiązywania taryfy.
W tej grupie dominuje jednostrefowa taryfa G11, dla której przez całą dobę obowiązuje ta sama (płaska) cena energii elektrycznej. Dostępne są również taryfy wielostrefowe, takie jak G12 czy G13, które oferują niższą cenę energii w określonych porach doby, np. w nocy - tłumaczy URE.
Więcej naszych publikacji o energii
Jest też możliwość zawarcia umowy wolnorynkowej, w której cena prądu wynika wprost z oferty sprzedawcy i nie jest zatwierdzana przez Prezesa URE. Dotychczas w zawieranych tego typu umowach cena najczęściej była stała przez cały ich okres obowiązywania lub aktualizowana okresowo (np. co miesiąc).
Jednak w przypadku ofert wolnorynkowych, sprzedawcy - poza standardowymi opłatami - mają prawo naliczenia również tzw. opłaty handlowej, której wysokość nie jest regulowana, a sposób jej ustalania i wysokość może być zróżnicowana w zależności od oferty - zaznacza URE.
W sierpniu 2024 r. pojawił się jeszcze jeden rodzaj umowy: z ceną dynamiczną. To propozycja dla odbiorców świadomych zasad obowiązujących na rynku energii oraz posiadających liczniki zdalnego odczytu i rozliczających się w cyklu jednomiesięcznym.