PGE buduje w Żarnowcu jeden z największych w Europie magazynów energii
Do 2035 roku PGE planuje wybudować 80 magazynów energii o łącznej pojemności ponad 10 000 MWh. Już w 2027 r. do eksploatacji zostanie przekazany największy, jak do tej pory, bateryjny magazyn w Polsce - w Żarnowcu.

Stabilność działania, niezależność i obniżenie cen dla odbiorców. Oto, jakie są priorytety polityki energetycznej Polski. Usłyszałem o tym, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w miejscu na warszawskim Powiślu, gdzie kiedyś znajdowała się elektrownia. Jak powiedział jeden z występujących - Grzegorz Onichimowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych - w tamtych czasach w wytwarzaniu prądu liczyła się przede wszystkim moc. Dziś czasy się zmieniły. Najważniejsza jest elastyczność. I to właśnie dzięki niej można osiągnąć wymienione wyżej cele.
Elastyczność oznacza w tym wypadku zdolność systemu elektroenergetycznego do reagowania na zmiany zapotrzebowania na energię oraz umiejętność skutecznego zarządzania zmiennym wytwarzaniem energii z odnawialnych źródeł.
OZE i stabilizacja
Źródła wykorzystujące energię odnawialną, jak instalacje fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe, dostarczają energię tylko wówczas, kiedy występują określone warunki pogodowe, tj. świeci słońce lub wieje wiatr. Nie zawsze pokrywa się to z zapotrzebowaniem na energię i stąd potrzeba jej magazynowania, aby można ją było wykorzystywać w okresie szczytowego zapotrzebowania. Do tego potrzebne są magazyny energii. Magazynują one energię w okresie, kiedy zapotrzebowanie na nią jest niskie, a uwalniają w czasie zwiększonego zapotrzebowania na prąd. Są więc strategicznym elementem infrastruktury i stabilizatorem systemu elektroenergetycznego, przyczyniając się do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw taniej energii.
@spiderswebpl Polska MOC⚡🇵🇱 Jeden z największych magazynów energii w Europie powstaje u nas! PGE zdradza gdzie i kiedy współpracareklamowa #pge #energia #polska
♬ oryginalny dźwięk – Spider’s Web - Spider’s Web
„Przez długie lata żyliśmy w systemie, w którym zużywaliśmy energię, która była produkowana w tej samej chwili. Teraz się to rozjeżdża, co rodzi problemy dla operatorów. Ten magazyn to zmieni” - powiedział Dariusz Marzec, prezes PGE.
Pionierski projekt
Magazyn Energii Żarnowiec powstanie już za dwa lata w pobliżu największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej. To pod każdym względem pionierski projekt w Polsce - będzie nie tylko największym bateryjnym magazynem w kraju i jednym z największych w Europie ale i otrzymał pierwszą promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej.

Magazyn Energii Żarnowiec osiągnie moc 262 MW i pojemność ok. 981 MWh. Wykonawcą inwestycji będzie LG Energy Solution Wrocław, z którym 7 marca tego roku PGE podpisała umowę o wartości 1,555 mld zł brutto.
Jakie zalety przyniesie nam ME Żarnowiec?
Magazyny energii stanowią istotny element transformacji energetycznej Polski, wspierając realizację celów klimatycznych i uniezależniając naszą gospodarkę od importu paliw kopalnych. Oprócz większej niezależności energetycznej, warto pamiętać też o potencjalnym obniżeniu rachunków za prąd.
„Inwestując przyczynimy się też do efektywnej pracy krajowego systemu elektroenergetycznego poprzez zapewnienie rezerwy mocy w postaci magazynów energii, które, w okresie wzrostu zapotrzebowania, będą oddawały wyprodukowaną z OZE energię do sieci. W efekcie zwiększymy wykorzystanie instalacji OZE i doprowadzimy do ograniczenia skoków cen energii na giełdzie i tym samym obniżenia kosztów jej zakupu przez odbiorców” – dodał Dariusz Marzec z PGE.
Kolejne zalety magazynów to możliwość zwiększenia mocy dostępnej dla prosumentów (co ma znaczenie np. przy rosnącym zapotrzebowaniu na ładowanie samochodów elektrycznych) i korzyści dla środowiska. Przyczynią się bowiem do ograniczenia pracy elektrowni węglowych w szczycie, co z kolei wpłynie na zmniejszenie emisji CO2.
Start w 2027 r.

Kiedy magazyn zacznie działać? Zakończenie budowy przewidziane jest na 2027 rok. W grudniu ubiegłego roku magazyn uzyskał 17-letni kontrakt w aukcji rynku mocy na rok 2029. W ramach finansowania projektu Grupa PGE złożyła wniosek o środki
z Krajowego Planu Odbudowy. Nadzór nad realizacją tego projektu sprawuje spółka z Grupy PGE – PGE Energia Odnawialna.
Na tym nie koniec
Zbyt długo nie budowaliśmy magazynów energii, więc czas to zmienić. Jak widać, to właśnie się dzieje. Na Żarnowcu nie kończą się ambitne plany PGE w tej kwestii. Do 2035 roku chce wybudować 80 nowych magazynów o łącznej pojemności ponad 10 000 MWh. Dziś Grupa PGE posiada magazyny energii o pojemności blisko 7000 MWh. Planowane inwestycje zwiększą ją do ponad 17 000 MWh w perspektywie 10 lat. W szczególności obejmują one sześć wielkoskalowych magazynów bateryjnych o łącznej pojemności ponad 4000 MWh - oprócz wspomnianego ME Żarnowiec (woj. pomorskie) będą to inwestycje w Gryfinie (woj. zachodniopomorskie), Rybniku (woj. śląskie), Rogowcu (woj. łódzkie) i w Krakowie (woj. małopolskie). Oprócz tego PGE pracuje nad projektem 75 rozproszonych magazynów energii elektrycznej na terenie całej Polski o łącznej pojemności ponad 6000 MWh.
Magazyny energii to klucz do skutecznej transformacji energetycznej. Nie możemy mówić o dalszym rozwoju energetyki odnawialnej bez równoległych dużych inwestycji w magazynowanie. Tylko poprzez jednoczesny rozwój obu tych segmentów będziemy mogli zapewnić bezpieczne dostawy zielonej energii elektrycznej dla odbiorców. Dlatego teraz w Grupie PGE będziemy mocno stawiać na inwestycje zarówno w wielkoskalowe magazyny bateryjne, jak i te mniejsze, rozproszone po całym kraju. Nasze plany na najbliższą dekadę zakładają budowę ponad 80 nowych magazynów o łącznej pojemności przekraczającej 10 000 MWh. W ten sposób w 2035 roku łączna pojemność magazynów w naszej Grupie wzrośnie do ponad 17 000 MWh, co oznacza, że będziemy mogli z nich zasilić 2,5 mln polskich gospodarstw domowych przez 24 h – mówi Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.