„ZUS wysyła wezwania do zwrotu 13. emerytury”. Wyjaśniamy, kto musi oddać świadczenie
Niepokój wśród emerytów budzą doniesienia, że ZUS rozpoczął wysyłkę wezwań do emerytów z żądaniem zwrotu niesłusznie pobranej trzynastej emerytury. Czy faktycznie seniorom grozi teraz zwrot tych środków? Kogo to może dotyczyć? O wyjaśnienia poprosiliśmy rzecznika ZUS-u.

Trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie wypłacane osobom pobierającym długoterminowe świadczenia z ZUS-u. Przysługuje ona tym, którzy na dzień 31 marca danego roku mają prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Prawo do niej nie zależy od dochodu, co oznacza, że otrzyma ją każdy uprawniony, niezależnie od wysokości otrzymywanych świadczeń podstawowych.
Trzynastka może być zmniejszona albo zawieszona
Trzeba jednak pamiętać, że trzynastka podlega opodatkowaniu i obowiązkowej składce zdrowotnej. Co istotne, podejmowanie dodatkowej pracy może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem podstawowych świadczeń, dlatego konieczne jest informowanie ZUS-u o osiąganych przychodach. Jeśli dochód przekroczy dopuszczalny limit, może pojawić się obowiązek zwrotu nadpłaconych świadczeń, w tym również trzynastej emerytury.
ZUS podkreśla, że możliwość dorabiania do świadczeń ma swoje ograniczenia. Jeśli emeryt lub rencista osiąga przychody z pracy zawodowej, ich wysokość może wpłynąć na decyzję o wypłacie świadczenia w pełnej wysokości, jego zmniejszeniu lub zawieszeniu. Krytyczną granicą jest osiągnięcie przychodu przekraczającego 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Osoby uprawnione do świadczeń muszą mieć jednak na względzie, że w zależności od wysokości uzyskiwanych przychodów świadczenia będą przysługiwać w pełnej wysokości albo będą zmniejszone lub zawieszone – tłumaczy biuro prasowe ZUS-u.
Więcej o emeryturach przeczytasz w tych tekstach:
Wysokość trzynastej emerytury jest ustalana na poziomie najniższej emerytury. Od 1 marca 2025 roku wynosi ona dokładnie 1878,91 zł brutto. Wszyscy uprawnieni otrzymują tę samą kwotę, bez względu na to, jak wysokie są ich podstawowe świadczenia emerytalne czy rentowe.
Choć kwota trzynastki jest jednakowa, podlega takim samym potrąceniom jak inne świadczenia. ZUS odlicza składkę zdrowotną oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Z drugiej strony trzynasta emerytura jest wolna od egzekucji komorniczych, co oznacza, że nie może być zajęta np. za długi.
Poinformuj ZUS o dodatkowych dochodach
Osoby, które w 2024 roku uzyskiwały dodatkowe dochody, musiały do końca lutego 2025 roku przekazać do ZUS-u stosowne zaświadczenie o ich wysokości. Na podstawie tych informacji ZUS decyduje, czy świadczenie zostanie wypłacone w całości, zmniejszone, czy zawieszone. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nieprawidłowościami w dalszej wypłacie świadczeń.
W sytuacji, gdy ZUS stwierdzi, że przychód świadczeniobiorcy przekroczył dopuszczalny próg, a świadczenie nie powinno było być wypłacone, może wydać decyzję o konieczności zwrotu nienależnie pobranych pieniędzy. Dotyczy to także trzynastej emerytury. Takie decyzje są wiążące i mogą wiązać się z obowiązkiem spłaty całej kwoty.
ZUS wyjaśnia, że świadczeniobiorca może sam zapobiec zawyżeniu dochodów i ich konsekwencjom, składając oświadczenie o zamiarze osiągnięcia wyższych przychodów. Po jego złożeniu ZUS zawiesza wypłatę świadczeń od najbliższego terminu płatności. To rozwiązanie umożliwia uniknięcie późniejszego obowiązku zwrotu nienależnych środków.