REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Polska elektrownia jądrowa coraz bliżej. Właśnie trwa badanie wpływu na środowisko

Jeszcze październiku mamy poznać wykonawcę lub wykonawców pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ale istotne są też inne ustalenia. Toczy się już krajowa część procedury środowiskowej. Teraz też czas na transgeniczne postępowanie w tej sprawie. Chodzi o opinie o tej inwestycji krajów, które znajdują się w jej obszarze oddziaływania.

12.10.2022
10:32
SMR-transformacja-energetyczna-PEP2040
REKLAMA

Raport środowiskowy dotyczący pierwszej polskiej elektrowni jądrowej złożono do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) już 29 marca 2022 r. Chodzi o planowaną instalacje na terenie trzech gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa. Na tej podstawie ma zapaść decyzja środowiskowa. Tylko że na temat wpływu tej pomorskiej elektrowni muszą też wypowiedzieć się nasi sąsiedzi: Niemcy i Litwa. I właśnie ruszyło postępowanie transgraniczne. Stosowną dokumentację GDOŚ udostępnił już państwom biorącym udział w tej ocenie. 

REKLAMA

Przekazanie dokumentacji państwom biorącym udział w tym postępowaniu to kolejny w ostatnich miesiącach dowód na to, że materializują się efekty działań, które zakładaliśmy na ten rok. Prowadzony przez nas proces inwestycyjny stopniowo nabiera więc coraz większego rozpędu - zapewnia Joanna Szostek, odpowiedzialna za komunikację i relacje z otoczeniem Polskich Elektrowni Jądrowych.

Elektrownia jądrowa w Polsce z międzynarodowymi uwagami

Ta przekazana dokumentacja to opracowanie liczące 1200 stron. Zawiera m.in. bilateralne umowy zawarte przez polski rząd oraz przez tzw. konwencję z Espoo, dotyczącą przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym.

Jak informuje spółka PEJ, w kolejnych miesiącach spodziewane jest uzyskanie kompletu uwag ze stron krajów narażonych. Innym elementem przygotowania do budowy, a potem, eksploatacji polskiej elektrowni jądrowej jest niedawne podpisanie umowy o współpracę z Politechniką Łódzką. Jej główne cele to rozwój potencjału kadrowego w sektorze energetyki jądrowej, lepsze przygotowanie studentów i absolwentów do wejścia na rynek pracy oraz promocja nowoczesnych materiałów i technologii stosowanych w przemyśle jądrowym.

Działania, które zainicjują naszą współpracę ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe, związane są z międzywydziałowymi studiami podyplomowymi w zakresie energetyki jądrowej. Ich absolwenci będą już niebawem bardzo potrzebni - nie ma cienia wątpliwości prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej.

Wybór dwóch technologii byłby za drogi?

Kto nam wybuduje tę pomorską elektrownię atomową i w jakiej technologii? Chrapkę na taki kontrakt mają Amerykanie, Francuzi i Koreańczycy. Zwycięzcę tego wyścigu mamy poznać w październiku. Pierwsi proponują sześć reaktorów typu AP1000 w dwóch lokalizacjach. Francuski koncern EDF stawia albo na cztery reaktory EPR o mocy 6,6 GW, albo na sześć 9,9 GW. Z kolei Koreańczycy oferują reaktory APR1400 o łącznej mocy 8,4 GW. Jak wynika to z wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska możliwe, że ostatecznie polski rząd zdecyduje się nie na jedną, a na dwie technologie. Takie rozwiązanie odradzają nam jednak Stany Zjednoczone. 

To kosztowałoby Polskę znacznie więcej pieniędzy, stracilibyśmy efekt synergii i wynikające z niej oszczędności - przekonuje w rozmowie z Business Insider Polska, David Durham, prezes ds. systemów energetycznych w Westinghouse Electric Company.

Pierwszy blok atomowy ma zacząć działać za 11 lat

REKLAMA

Czasu na decyzje za dużo nie jest. Eksperci nie mają wątpliwość, że jeżeli Polska chce wypełnić swój atomowy plan, wybór technologii i wykonawcy musi zapaść jak najszybciej, najlepiej jeszcze w październiku. Przypomnijmy: Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. wskazuje, że budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce powinna ruszyć w 2026 r. Zgodnie z tymi wytycznymi już w 2033 r. powinien działać jeden blok atomowy o mocy ok. 1-1,6 GW. 

To data bardzo ambitna - przyznaje Tomasz Nowacki, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA