REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Zakupy /
  4. Zdrowie

Elektronika naszpikowana kadmem i ołowiem. Powstała czarna lista sprzętów, które możesz mieć w domu

UOKiK sprawdził 339 telefonów, słuchawek, tabletów i ładowarek dostępnych w sklepach i hurtowniach. Co piaty produkt został zakwestionowany przez inspektorów. Niewłaściwe oznakowanie sprzętów to właściwie pikuś przy tym, że w niektórych produktach wykryto niebezpieczne substancje takie, jak kadm czy ołów, które prowadzą do chorób nowotworowych. Sprawdź, czy twój sprzęt również znalazł się na czarnej liście Inspekcji Handlowej.

10.02.2023
12:38
Elektronika naszpikowana kadmem i ołowiem. Powstała czarna lista sprzętów, które możesz mieć w domu
REKLAMA

Inspektorzy wzięli pod lupę sprzęt elektryczny i elektroniczny. By sprawdzić, czy spełnia on zasadnicze wymagania dotyczące ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji, niezbędne było przeprowadzenie badań laboratoryjnych. Łącznie kontrola objęła 102 podmioty gospodarcze:

REKLAMA
  • 68 sklepów detalicznych,
  • 22 sklepy wielkopowierzchniowe,
  • 12 hurtowni (w tym 4 należące do importerów).

Kontrolą objęto w sumie 339 urządzeń, jak np. wyświetlacze LCD, ładowarki i zasilacze sieciowe, telefony komórkowe, oprawy oświetleniowe, zabawki, kable USB czy ładowarki samochodowe, itp. I sprawdzono w nich niemal wszystko, czy są zgodne z wymaganiami, czy posiadają odpowiednie oznakowania, prawidłowo wystawioną deklarację zgodności, dokumentację techniczną. Z kolei podczas badań laboratoryjnych wzięto pod uwagę stężenie wagowe niebezpiecznych substancji.

Inspektorzy szybko policzyli, że wśród sprawdzanych urządzeń: 20 zostało wyprodukowanych w Polsce, 6 wytworzono w pozostałych krajach UE, a aż 295 pochodziło z krajów trzecich. Co ciekawe - w 18 przypadkach nie ustalono kraju pochodzenia.

W wyniku kontroli zakwestionowano 77 wyrobów, co stanowi 22,7 proc. ogółem sprawdzonych wyrobów - wskazuje UOKiK.

Jakie nieprawidłowości wykazała kontrola?

Jeśli chodzi o niezgodności formalne, to prócz wspomnianego w niektórych przypadkach braku kraju pochodzenia, stwierdzono również, m.in że 18 wyrobów nie posiadało oznakowania CE (5,3 proc.).

To, co jednak najbardziej niepokoi, to wykrycie przez inspektorów niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Spośród 31 modeli przekroczoną maksymalną dopuszczalną wartość stężenia wagowego w materiałach jednorodnych (kadm i ołów) wykryto w 14 urządzeniach.

Kadm i ołów to substancje, które z odpadów elektrycznych mogą przenikać do środowiska naturalnego powodując jego zanieczyszczenie, a następnie wpływać negatywnie na zdrowie ludzi - przypomina UOKiK.

I wskazuje, że w jednym z badanych elementów, konkretnie w słuchawkach, stężenie ołowiu zostało przekroczone ponad 600-krotnie. Natomiast w innym przypadku stężenie kadmu przekroczono ponad sześciokrotnie.

 class="wp-image-2038789"
Źródło: UOKiK

Inspektorzy nadal będą tropić niebezpieczne urządzenia

Co się stało ze sprzętem, w którym wykryto nieprawidłowości? Otóż tam, gdzie brakowało odpowiedniego oznakowania bądź informacji (38 przypadków) dla użytkowników, przedsiębiorcy zostali wezwani do usunięcia tych błędów. Natomiast sześć rodzajów wyrobów zostało wycofanych z obrotu.

Wyniki kontroli pokazały, jak wiele wyrobów elektrycznych i elektroniki użytkowej, nie spełnia obowiązujących wymagań środowiskowych, a tym samym negatywnie wpływająca na środowisko naturalne, w którym żyjemy - podkreśla UOKiK.

 class="wp-image-2038792"
Źródło: UOKiK
REKLAMA

I dodaje, że skala ujawnionych nieprawidłowości o charakterze konstrukcyjnym (przekroczenia substancji niebezpiecznych), jak i w zakresie formalnym, jednoznacznie wskazuje na potrzebę dalszego monitorowania tego segmentu rynku.

Listę przebadanych produktów można znaleźć na stronie UOKiK.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA