REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Ekspansja InPost. Spółka łatwo pozyskała 2,7 mld zł na pożarcie swojego francuskiego konkurenta

490 mln euro InPost pozyskał z zagranicznych rynków dzięki emisji euroobligacji. Dodatkowo spółka Rafała Brzoski sprzedała w Polsce obligacje za pół miliarda złotych, a to oznacza, że w jej kasie pojawiło się około 600 mln euro. To spokojnie wystarczyło, by kupić Grupę Mondial Relay, francuskiego specjalistę od automatów paczkowych.

02.07.2021
13:06
-paczkomaty-InPost-giełda
REKLAMA

Kwota emisji euroobligacji InPostu wyniosła 490 mln euro, o 100 mln euro więcej niż pierwotnie zakładano. Równolegle InPost wyemitował sześcioletnie obligacje na rynku polskim o wartości 500 mln zł, czyli 110 mln zł. Łącznie spółka pozyskała z rynku 600 mln euro, czyli 2,7 mld zł.

REKLAMA

Jak wyjaśnia Piotr Mietkowski, członek rady nadzorczej Banku BNP Paribas, wyższa o 100 mln euro kwota emisji euroobligacji to efekt „korzystnych warunków na eurorynku, ale przede wszystkim sukcesu spółki oraz wiary inwestorów w jej model biznesowy”. Równolegle InPost wyemitował sześcioletnie obligacje na rynku polskim o wartości 500 mln zł.

Dlaczego o transakcji wypowiada się akurat przedstawiciel tego francuskiego banku? BNP Paribas S.A. był globalnym koordynatorem i współprowadzącym księgę popytu w emisji euroobligacji grupy na międzynarodowym rynku dłużnym, a Bank BNP Paribas był współorganizatorem, dealerem i agentem dokumentacyjnym w emisji obligacji na polskim rynku.

Celem emisji obligacji InPost było pozyskanie środków na przejęcie Grupy Mondial Relay, czołowej francuskiej platformy dystrybucji przesyłek dla e-commerce. Transakcja kosztowała firmę Brzoski 513 mln euro. Mondial Relay to należąca do niemieckiego giganta Otto francuska platforma do dystrybucji paczek e-commerce. W 2020 roku spółka obsłużyła 131 mln przesyłek. Wykazała 60 mln euro zysku operacyjnego EBITDA i 437 mln euro przychodów brutto.

Ambicje sięgające daleko poza granice Polski

Michael Rouse, dyrektor zarządzający odpowiedzialny za rynki międzynarodowe w InPost spodziewa się, że dzięki przejęciu Mondial Relay spółka stanie się „wiodącym, ogólnoeuropejskim operatorem rozwiązań dostaw dla e-commerce, znacznie przyspieszając dostęp do wygody korzystania z Paczkomatów dla konsumentów, e-sprzedawców, partnerów biznesowych i środowiska”.

REKLAMA

Na początku 2021 roku Bank BNP Paribas odgrywał rolę współprowadzącego księgę popytu w sięgającej 2,8 mld euro ofercie publicznej akcji InPost na giełdzie Euronext w Amsterdamie.

„Kontynuację i rozwój naszej współpracy z InPost odbieramy jako wyraz zaufania i docenienie międzynarodowego doświadczenia, z którego korzysta Bank BNP Paribas. Jednocześnie jesteśmy dumni, że możemy wspierać ekspansję dynamicznej polskiej spółki, która ma ambicje sięgające daleko poza granice naszego kraju. Nie mam wątpliwości, że wspieramy historyczną transakcję” – powiedział Piotr Mietkowski, który odpowiada za bankowość inwestycyjną na Europę Środkową w Grupie BNP Paribas.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA