REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Rafał Brzoska wydał właśnie dwa miliardy. Wszystko po to, by InPost mógł zrealizować ambitny plan

InPost sfinalizował przejęcie francuskiego Mondial Relay. Wartość transakcji wyniosła 513 mln euro – podała w piątek rano spółka.

02.07.2021
10:48
REKLAMA

Wydanie pół miliarda euro, czyli ok. 2,3 mld zł, ma pozwolić InPostowi, kierowanemu przez Rafała Brzoskę, podbić w średniej perspektywie wynik EBITDA o nawet 150 mln euro, rozszerzyć rynek i przyspieszyć międzynarodową ekspansję – we Francji, Hiszpanii, Portugalii i w krajach Beneluksu. Ta ostatnia to obecnie jeden z głównych punktów strategii realizowanej przez spółkę.

REKLAMA

Gdyby zsumować osiągi InPostu i Mondial Relay, to okaże się, że obsłużyły ponad 440 mln przesyłek w 28 tys. punktach APM i PUDO.

InPost zyskuje w Amsterdamie

W piątek na giełdzie w Amsterdamie InPost w stosunku do czwartkowego zamknięcia otworzył się na zero. Za jedną akcję płacono 16,47 euro. Jednak w ciągu niespełna godziny od rozpoczęcia notowań akcje polskiej spółki zyskiwały już 1,8 proc.

 class="wp-image-1472200"
Kurs InPostu na giełdzie w Amsterdamie. Źródło: Investing.com

Informacja o przejęciu 100 proc. udziałów w Mondial Relay przez InPost pojawiła się na początku kwietnia.

Plany Polaków amsterdamska giełda, gdzie InPost notowany jest od lutego, przyjęła chłodno. Na otwarciu spółka straciła ponad 0,5 proc. Potem z godziny na godzinę było coraz lepiej. W drugiej połowie dnia akcje zyskiwały ponad 2 proc.

 class="wp-image-1472209"
Kurs z 7 kwietnia po ogłoszeniu przejęcia Mondial Relay. Źródło: Investing.com

Mondial Relay działa od 1997 r. i specjalizuje się w obsłudze e-commerce'u. Posiada 15,8 tys. punktów we Francji, gdzie jest wiceliderem, krajach Beneluksu i na Półwyspie Iberyjskim. W ubiegłym roku Francuzi obsłużyli 131 mln przesyłek i wypracowali przychody w wysokości 437 mln euro, EBITDA wyniosła 60 mln euro.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA