REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Ekogroszek już za mniej niż 2000 zł. Najtaniej wciąż jest w sklepie PGG

Na rynku ekogroszku obserwujemy pewną stagnację. Ceny są na bardzo podobnym poziomie, jak miało to miejsce w czerwcu. Na ogłoszeniach aukcyjnych niektórzy sprzedawcy jeszcze decydują się na oferty za więcej niż 2700 zł za workowany opał, ale to już raczej pojedyncze przypadki. Bez większego wszak problemu znajdziemy oferty z dostawą pod dom nawet o 1000 zł tańsze. Na wakacyjne upusty ze strony samych spółek węglowych też na razie nie ma co liczyć.

08.07.2023
14:30
cena-wegla-w-Europie-najwyzsza-od-pol-roku
REKLAMA

Serwis jakiekogroszek.pl tradycyjnie prześledził miesięczne ceny ekogroszku w lipcu. I wychodzi na to, że szczególnie większych zmian żadnych nie ma. Owszem, w niektórych przypadkach zauważalne są obniżki po kilkadziesiąt złotych, ale dotyczą one głównie droższych produktów. Inna sprawa, że najtańsze opcje z czerwca, w lipcu już nie są dostępne. Jedną z najtańszych opcji jest teraz ekogroszek Madex, którego tona w workach kosztuje 1649 zł (było 2099 zł) oraz ekogroszek Jowisz, sprzedawany za 1699 zł. Po drugiej stronie tego zestawienia, liczącego ponad 50 pozycji, znajduje się Ekogroszek Królewski KGM, za który trzeba zapłacić nawet 2349 zł.

REKLAMA

Ekogroszek luzem dalej najtańszy w sklepie PGG

Wychodzi więc na to, że sklep PGG nadal jest najlepszym miejsce na zakup opału dla naszych portfeli. Tutaj sprzedawany luzem Retopal czy Karlik jest już od 1520 zł za tonę. Za workowany ekogroszek Karolinka lub Karlin przyjdzie zapłacić ciut więcej: 1770 zł. Do tego wszystkiego drugie zamówienie — w ramach promocji trwającej do końca lipca — możemy kupić znacznie taniej, bo o 400 zł mniej od każdej tony. Teraz oba zamówienia można połączyć też w jeden transport ze składu Kwalifikowanego Dostawcy Węgla do domu klienta. Dodatkowo – też do końca lipca – transport węgla z wszystkich kopalń do wybranego KDW jest wliczony w cenę towaru. Pamiętać jednak należy o kosztach transportu liczonych już z KDW do klienta.

Spółki węglowe z zamrożonymi cennikami

Inne spółki węglowe takich ukłonów w kierunku do klientów indywidualnych w ogóle nie robią. Jeszcze parę tygodni temu Tauron Wydobycie skorygował swoje ceny, ale od tego czasu nic więcej się nie dzieje. I tak za pośrednictwem Tauronu węgiel (orzech, kostka, groszek, groszek II) kupimy od 1499 do 1699 zł. Ekogroszek workowany zaś jest od 1799 do 1849 zł, a luzem od 1649 do 1699 zł. Nawet o złotówkę nie zmieniły się ceny na przygotowanej z myślą o klientach indywidualnych platformie sprzedażowej Węglokoksu Kraj. Tutaj zwykły węgiel luzem (orzech, kostka) jest za 1968 zł, tak samo, jak ekogroszek. Za ten workowany trzeba zapłacić ciut więcej: 2091 zł. 

REKLAMA

Zerkamy jeszcze w kierunku ogłoszeń aukcyjnych na Allegro i OLX. W pierwszym przypadku najdroższą ofertą jest ta dotycząca Ekogroszku KGM 29MJ/KG. Tona tego opału kosztuje 2739 zł. Na szczęście dostawa jest darmowa. Można trafić też na jeszcze droższe aukcje. To najczęściej te podające na starcie cenę za jeden worek. Np. Ekogroszek Złoty jest za 74,99 zł. Ale ta cena dotyczy opakowania 25 kg. Żeby mieć tonę trzeba takich worków kupić więc 40 i wydać na to prawie 3000 zł. Na tej samej zasadzie za Ekogroszek Czeski Brunatny przyjdzie płacić ponad 2500 zł (40 worków po 62,99 zł każdy). Taniej jest na OLX. Tutaj nie ma problemu, żeby znaleźć aukcje poniżej 2000 zł. Np. za Ekogroszek 26MJ - w promocyjnej cenie — trzeba zapłacić 1600 zł (luzem) lub 1750 zł (worki) za tonę. Przy zamówieniu co najmniej dwóch ton — transport w cenie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA