REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Wynagrodzenia w górę! Średnio Polacy zarabiają ponad 5186 zł

Licząc rok do roku, wynagrodzenia w kwietniu wzrosły o 7,1 proc.! – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Po słabszych danych z marca pensje znów rosną w tempie powyżej 7 proc. - zauważają ekonomiści.

21.05.2019
13:18
GUS podał dane o wynagrodzniach
REKLAMA

Ekonomiści spodziewali się, że pensje wzrosły o 6,6 proc. 7,1 proc. to powrót do dynamicznego wzrostu z ubiegłego roku.

REKLAMA

Eksperci mBanku wskazują jednak, że za wzrost pensji mogą odpowiadać przesunięcia premii w górnictwie, ruchome składniki wynagrodzeń w przemyśle i budownictwie albo wyższy wzroście w handlu.

Średnie zarobki w średnich i dużych przedsiębiorstwach, zatrudniających od dziewięciu pracowników wzwyż, wyniosły 5 186,12 zł brutto (3 680 zł netto).

By pobić rekord z grudnia 2018 roku, zabrakło 89 zł brutto, w stosunku do marca wynagrodzenia były wyższe o 22 zł, czyli o 0,4 proc.  

GUS podał też dane o zatrudnieniu. Z odczytu państwowych statystyków wynika, że w stosunku do poprzedniego miesiąca spadło ono minimalnie, bo zaledwie o 0,02 proc., czyli 1,2 tys. osób i wyniosło 6,3 miliona osób.

W stosunku do ubiegłego roku wzrosły natomiast o 180 tys., czyli o 2,9 proc. Rynek oczekiwał, że będzie to 3 proc.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw okazało się w kwietniu słabsze od oczekiwań: 2,9% r/r przy ujemnej dynamice w ujęciu miesięcznym to słaby wynik - wskazują ekonomiści mBanku.

Ich zdaniem zmienność zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw rośnie. Może to być związane z faktem, że udział sekcji, w których zatrudnienie zmienia się chaotycznie z miesiąca na miesiąc rośnie. Może to być także wynik opóźnień w dostosowaniu podaży pracy i popytu na nią.

REKLAMA

Jest to już stara teza, ale wygląda wciąż na atrakcyjną. Firmy i pracownicy szukają się dłużej i z tego względu mamy dość nietypowe zmiany zatrudnienia, gdzie jeden rekord goni drugi – z tą różnicą, że ostatnio rekordy ustanawiane są w przeciwnych kierunkach - zauważają eksperci mBanku.

W ich opinii uśrednienie zmian zatrudnienia między miesiącami wygładza obraz i sugeruje, że mamy wciąż do czynienia z okresem stabilnej ekspansji zatrudnienia, aczkolwiek krajowa pozycja cykliczna, wskaźniki koniunktury czy spadająca liczba ofert pracy sugerują, że z biegiem czasu wzrosty zatrudnienia będą się zmniejszać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA