REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Polacy wkurzeni na Czyste Powietrze. Wszystko przez kilkumiesięczne opóźnienia wypłat

W ramach programu Czyste Powietrze złożono już przeszło 430 tys. wniosków na łączną kwotę przekraczającą 7,5 mld zł. Umowę na dystrybucję środków z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał już siódmy bank. Ale to wcale nie znaczy, że wszystko jest w należytym porządku. Lawinowo wręcz wzrasta liczba osób, którzy skarżą się na opóźnienia wypłacanych dotacji.

05.05.2022
16:04
czyste-powietrze-gminy-bez-zainteresowania
REKLAMA

Uruchomiony w 2018 r. rządowy program Czyste Powietrze miał zrobić szybko różnicę, ale tak się jednak nie stało. Do końca 2021 r. podpisano niemal 300 tys. umów obejmujących dofinansowanie na poziomie 4,9 mld zł i wypłacono 1,35 mld zł. Biorąc pod uwagę cały budżet programu (103 mld zł), to raptem 1,35 proc.

REKLAMA

Teraz jesteśmy świadkami pewnego przyspieszenia. Na koniec kwietnia br. podpisano ponad 362 tys. umów, na przeszło 6 mld zł, z czego więcej niż 2,8 mld zł już wypłacono. Dystrybucję środków z pewnością przyspieszyło dołączenie do programu siódmego banku. Ale okazuje się, że coraz cięższą kulą u nogi programu Czyste Powietrze są opóźnienia w wypłatach przyznanych dotacji, które sięgają nawet paru miesięcy.

Czyste Powietrze, czyli opóźnienia w wypłatach

Czekam od listopada, porażka to mało powiedziane, dziś dostałam info na maila, że mam dosłać zdjęcie tabliczki znamionowej z pieca. Mam wrażanie, że ja jakąś rakietę w kosmos zamontowałam i potrzeba tak szczegółowych informacji – skarży się Marzena.

Ten program to jest jakaś urzędnicza kpina. Nie otrzymałem żadnej informacji, kiedy mój wniosek o płatność zostanie łaskawie rozpatrzony, pomimo prób kontaktu z mojej strony – mówi Jacek.

Internauci na forach i w social mediach skarżą się, że na wypłatę środków w ramach programu Czyste Powietrze muszą czekać nawet kilka miesięcy. I winią za to głównie urzędników. 

Jeżeli jest jasno stwierdzone, że dofinansowanie zostaje wypłacane do 30 dni od momentu wpłynięcia prawidłowo wypełnionego wniosku o płatność (tak było mi to przedstawione), to w chwili upłynięcia tego terminu urząd będzie robił wszystko, aby stwierdzić nieprawidłowość danego wniosku o płatność - przekonuje internauta Janusz.

Swój wniosek o przyznanie środków w ramach programu Czyste Powietrze złożył w listopadzie 2021 r. a dopiero w marcu przyszła informacja o niezbędnych korektach.

Opóźnienia wypłat z Czystego Powietrza to wynik błędów wnioskujących

Program Czyste Powietrze cieszy się największą popularnością w województwie śląskim. W IV kwartale 2021 r. w rankingu najaktywniejszych pod tym względem gmin w pierwszej dziesiątce było 9 reprezentantów śląskiego i jeden świętokrzyskiego w gminie Bałtów. W pierwszej 20. tego zestawienia znalazł się tylko jeszcze jeden przedstawiciel spoza śląskiego - gmina Chociwel w województwie zachodniopomorskim. 

Program Priorytetowy Czyste Powietrze cieszy się największym zainteresowaniem w województwie śląskim. Do katowickiego Funduszu wpłynęło do tej pory ponad 70 tys. wniosków o dofinansowanie. Z tego już ponad 50 tys. dokumentów rozliczeniowych 

– potwierdza zespół prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
REKLAMA

W innych regionach kraju już tak dobrze z wymianą kopciuchów nie jest. Np. Wrocław plasuje się dopiero na 2220. miejscu ze złożonymi tylko 110 wnioskami. Jeszcze gorzej jest w Warszawie: 115 złożonych wniosków i 2423. pozycja w całej Polsce. Ale opóźnienia wypłat przyznanych środków wydają się nie mieć żadnych podziałów regionalnych i występują w całym kraju. Okazuje się, że najczęściej są temu winni sami wnioskujący. 

Niestety wśród tej ogromnej liczby wniosków o płatność, tylko niewielki procent nie wymaga ingerencji pracowników rozliczających. Przeważają wnioski z błędami. Konieczne są więc korekty, co powoduje wydłużenie procesu oceny i przekazywania środków

– tłumaczą mi w katowickim WFOŚiGW.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA