REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka
  3. Środowisko

Osiem banków skredytuje Polakom „Czyste Powietrze”

Po ponad dwóch latach od wydania rekomendacji Banku Światowego i Komisji Europejskiej do rządowego programu „Czyste Powietrze” włączają się banki komercyjne, co ma znacznie usprawnić dystrybucję środków.

18.03.2021
9:30
smog-normy-powietrza-zima
REKLAMA

Na razie program „Czyste Powietrze” nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Do tej pory z budżetu rozpisanego na 103 mld zł wykorzystano raptem 3,3 mld zł. Tylko, że to nie powinno być dla nikogo niespodzianką. Przecież na samym starcie programu Bank Światowy i Komisja Europejska bardzo wyraźnie wskazały, że „Czyste Powietrze” wtedy przyniesie oczekiwane efekty, jak każdego roku podpisywanych będzie w ramach tego programu co najmniej 400 tys. umów. Do tej pory jest ich tylko 177 tys.

REKLAMA

Czyste Powietrze w bankowym okienku

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakończony 23 lutego nabór banków z myślą o programie „Czyste Powietrze” odpowiedziało w sumie osiem instytucji: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB.

undefined

Łącznie to kilka tysięcy placówek, w których Polacy będą mogli skorzystać z nowego kredytu antysmogowego. Współpraca z bankami ułatwi dostęp do dofinansowania na wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych

– czytamy na stronie NFOŚiGW.

Do 2022 r. banki mają dysponować łącznym limitem środków na poziomie 1,5 mld zł. Podpisanie pierwszych umów na współpracę między nimi a wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej ma nastąpić w połowie kwietnia. Za to pierwsze wnioski w tych bankach, w ramach programu „Czyste Powietrze”, będzie można składać w połowie roku. Jak przekonuje Związek Banków Polskich, partner NFOŚiGW we wdrożeniu programu „Czyste Powietrze”, kolejne banki komercyjne mają dołączyć do systemu wdrażania powszechnego kredytu antysmogowego jeszcze w 2021 r.

Korzystna ścieżka dla beneficjentów programu

NFOŚiGW zapewnia, że przygotowywana ścieżka bankowa w „Czystym Powietrzu” przewiduje objęcie kredytów gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki temu banki komercyjne będą mogły proponować beneficjentom programu lepsze warunki finansowania inwestycji, rezygnując z wymogu stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

Równolegle NFOŚiGW prowadzi nabór chętnych gmin do włączenia się do programu „Czyste Powietrze”. Samorządowcy na swoje deklaracje mają czas tylko do końca marca. Pierwsze umowy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej mają być zawierane do końca maja 2021 r. Chętne gminy mogą liczyć na specjalne bonusy. Chodzi m.in. o wsparcie finansowe w tworzeniu punktów informacyjnych dla mieszkańców (do 30 tys. zł) czy nagrodę w wysokości 16 mln zł dla gminy, która w danym roku wykaże się największą liczbę podpisanych wniosków.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA