REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Totalne zamieszanie i chaos na rynku krówek. Bo skarbówka nie może się zdecydować

Podstawowy składnik krówek, masa kajmakowa, trafia na rynek z czterema różnymi stawkami VAT. Wszystko przez to, że niektórzy uznają go za wyrób cukierniczy, a inni za mleczarski. Tak czy siak wyższy VAT oznacza, że więcej zapłacimy za popularne słodycze.

29.04.2022
8:42
Totalne zamieszanie i chaos na rynku krówek. Bo skarbówka nie może się zdecydować
REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zmienił wykładnię w sprawie opodatkowania masy kajmakowej. Obecnie uważa, że właściwa jest stawka 23 proc. VAT, wcześniej twierdził, że 5 proc. – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

REKLAMA

W efekcie, w tym samym sklepie na półkach można znaleźć masę kajmakową (zwaną krówkową) od różnych producentów z różnymi stawkami VAT. Jedne objęte są 23 proc. podatkiem, inne 8 proc., a jeszcze inne 5 proc.

Mało wariantów? GDP podaje, ze obecnie można znaleźć masę kajmakową nawet z 0 proc. VAT. To oczywiście wpływa na ceny. Klienci wybierają częściej produkt tańszy, a cierpią na tym producenci stosujący wyższy VAT.

Problemem i przyczyną zamieszania jest sposób zaklasyfikowania masy kajmakowej.

Kajmak powstaje zasadniczo w wyniku obróbki termicznej masy, w której znajdują się m.in. mleko i cukier. W procesie produkcji dochodzi do odparowania mleka, a w dużej części pozostaje cukier. Wątpliwości dotyczą więc tego, jakim wyrobem jest masa kajmakowa - cukierniczym, mleczarskim czy spożywczym

– zauważa „DGP”.

Jak podkreśla serwis, producenci stoją na stanowisku, że kajmak (masa krówkowa) powinien być klasyfikowany do grupy produktów mleczarskich. To oznaczałoby, że właściwa jest dla niego stawka 5 proc. VAT, a obecnie po rządowej obniżce w związku z tarczą antyinflacyjną – nawet 0 proc.

Zdarza się, że producent zalicza kajmak do przetworów spożywczych, gdzie indziej niewymienionych ani niewłączonych, czyli w tedy zastosowanie miałaby stawka 8 proc. VAT.

Sprawę, na wniosek niektórych cukierników, wziął pod lupę dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej i uznał, że masa kajmakowa nie jest jednak produktem mleczarskim. Stwierdził, że to wyrób cukierniczy i w tym przypadku będzie jednak właściwa stawka 23 proc.

REKLAMA

Producenci, którzy wystąpili o WIS dla kajmaku, mają już jasność co do wyższej stawki VAT. Zarazem jednak ponoszą obecnie negatywne konsekwencje rynkowe

powiedział Krzysztof Burzyński, doradca podatkowy i partner w BTTP.

Jak zauważa GDP, paradoksalnie w lepszej sytuacji znaleźli się podatnicy, którzy nie wystąpili o WIS. Oni kierują się początkowymi wyjaśnieniami fiskusa i stosują niższe stawki VAT, chociaż jest to obarczone obecnie duży ryzykiem podatkowym.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA