Credit Agricole chce być bardziej eko. Planuje pożegnać węgiel i zredukować emisję CO2
Credit Agricole Bank Polska włącza się w międzynarodowy projekt „Plastic Odyssey”, którego celem jest zmniejszenie ilości plastikowych odpadów w morzach i oceanach. Na naszym rodzimym podwórku też chcą być bardziej zieloni i mają swój plan.
Plastic Odyssey to międzynarodowy projekt, który ma pomagać w rozwiązaniu problemu odpadów plastikowych na świecie. Teraz mocniej chce w nim zaistnieć Grupa Credit Agricole, która zdecydowała się współfinansować budowę specjalnego statku-laboratorium. W lipcu 2020 r. jedostka wypłynąć w trzyletni rejs po oceanach wokół trzech kontynentów: Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji.
Laboratorium na wodzie tak skonstruowano, że napędzane jest paliwem wytwarzanym z plastiku wyławianego z wody. Podczas trzyletniej podróży statek ma odwiedzić ponad 30 portów.
Zespół Plastic Odyssey będzie współpracował z lokalnymi społecznościami w uruchamianiu działalności recyklingowej i przetwarzaniu odpadów z tworzyw sztucznych na użyteczne przedmioty wielorazowego użytku.
Jako jedna z 10 największych instytucji finansowych na świecie mamy w tym obszarze sporo możliwości i chcemy je wykorzystać dla naszego wspólnego dobra
– uważa Jean Bernard Mas, Senior Country Officer Credit Agricole w Polsce.
Credit Agricole żegna węgiel
Piotr Kwiatkowski, prezes Credit Agricole Bank Polska, przy okazji informuje, że bank zamierza do 2030 r. zaprzestać finansowania działalności związanej z wydobyciem i przetwórstwem węgla.
Działania związane z redukcją dwutlenku węgla zresztą już są prowadzone. Bank przeniósł się do nowego budynku w kompleksie Business Garden we Wrocławiu, co pozwoliło obniżyć emisję CO2 o 15 proc. Nowa siedziba mieści się w kompleksie budynków wybudowanych zgodnie ze standardem najwyższego poziomu certyfikatu ekologicznego LEED.
Do tego Credit Agricole Bank Polska przyjął nową politykę samochodową. Planuje sukcesywnie wymieniać flotę pojazdów służbowych na samochody o napędzie elektrycznym i hybrydowym.
Sprzątają nadmorskie plaże z plastiku
Credit Agricole Bank Polska mocno też zaangażował się w akcję „Bałtycka Odyseja”, która polega na przemaszerowaniu wzdłuż całego polskiego wybrzeża, od Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej, połączonego ze sprzątaniem plaż i terenów nadmorskich. Pomysłodawcą Bałtyckiej Odysei jest Dominik Dobrowolski, znany ekolog i podróżnik, a bank Credit Agricole i firma EFL są jej patronami i współorganizatorami.
W pierwszym etapie akcji (18-19 stycznia) uczestnicy posprzątali blisko 50 km plaży oraz lasy Wolińskiego Parku Narodowego. Idąc ze Świnoujścia do Dziwnowa zebrano 69 worków ze śmieciami o łącznej wadze blisko pół tony.
Wśród zebranych śmieci najwięcej było plastikowych odpadów: sieci rybackie, opakowania, butelki, porzucone klapki, pęknięte balony, styropian. To najgorszy rodzaj odpadów, które zamieniają się w tzw. mikroplastiki, zagrażające życiu i zdrowiu morskiej fauny, ale także człowiekowi
- relacjonuje Dominik Dobrowolski.
Drugi etap Bałtyckiej Odysei planowany jest pod koniec lutego. Tym razem trasa marszu będzie prowadzić po plaży z Dziwnowa do Dźwirzyna.
W ofercie coraz więcej produktów tzw. zielonej bankowości
Zielony skręt Credit Agricole Bank Polska ma być widoczny także w produktach proponowanych klientom. W zeszłym roku bank we współpracy z Amundi TFI rozpoczął emisję zielonych ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych. Pierwszy produkt pod nazwą EkoZysk oparto o indeks spółek z szeroko rozumianego sektora zielonej gospodarki.
20 stycznia 2020 r. otwarto subskrypcję nowego produktu: Invest Klimat „opartego o indeks spółek redukujących emisję CO2 do atmosfery, wspierających ochronę zasobów naturalnych oraz racjonalne zarządzane odpadami i zasobami wodnymi”. Na tym nie koniec: w drugiej połowie 2020 r. bank wprowadzi na polski rynek atrakcyjny subfundusz inwestycyjny - Ecology II inwestujący w kluczowe dla ochrony środowiska naturalnego projekty z zakresu: elektromobilności; ekologicznych upraw; zdrowego trybu życia; energooszczędnych rozwiązań informatycznych; energii odnawialnej itp.
Wkrótce do oferty Credit Agricole Bank Polska wprowadzone będą również kredyty gotówkowe na preferencyjnych warunkach na finansowanie inwestycji ekologicznych, a także kredyty hipoteczne z obniżoną marżą na zakup energooszczędnych nieruchomości oraz dedykowana oferta kredytów na zakup samochodów elektrycznych.