Czego nie może zająć komornik?
Podstawowym obowiązkiem komornika jest prowadzenie egzekucji, której celem jest zaspokojeniem wierzyciela. Ale wszelkie decyzje podejmowane przez prawnika muszą mieścić się w ramach wyznaczonych przez przepisy. Oznacza to, że nie może on zająć dowolnych składników majątku. Sprawdź, co nie może paść ofiarą egzekucji komorniczej.

Co może zająć komornik?
Przepisy umożliwiają komornikowi zajęcie zarówno środków pieniężnych, jak i ruchomości i nieruchomości należących do dłużnika. Z drugiej strony, nie można całkowicie pozbawić go ani środków do życia, ani podstawowych rzeczy, służących zaspokajaniu potrzeb. Komornik może natomiast prowadzić egzekucję z:
- wynagrodzenia – zajęciu nie podlega jednak kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, chyba że chodzi o długi alimentacyjne (wtedy komornik ma obowiązek pozostawić dłużnikowi 40 proc. pensji minimalnej),
- rachunku bankowego – zasada ta dotyczy wszystkich kont, jakie posiada dłużnik,
- udziałów, akcji, obligacji – jest to egzekucja z praw majątkowych,
- ruchomości – chodzi zwłaszcza o przedmioty cenne, o dużej wartości, na przykład samochody,
- nieruchomości – zajęty może zostać zarówno dom, jak i lokal gospodarczy.
Komornik ma również prawo zająć emeryturę, rentę lub innego rodzaju świadczenie ZUS (o ile nie podlega ono wyłączeniu). W tym przypadku kluczowy jest jednak rodzaj długu. Na przykład w stosunku do długów alimentacyjnych komornik ma prawo zająć 60 proc. emerytury, natomiast w stosunku do długów względem placówek zdrowotnych zajmuje 50 proc. świadczenia.
Czego nie może zająć komornik?
Komornik nie ma prawa zająć wszystkiego, co potencjalnie można spieniężyć. Wolne od zajęcia komorniczego są:
- alimenty – zarówno na dzieci, jak i byłego małżonka,
- świadczenia socjalne – zasiłki i świadczenia z pomocy społecznej,
- wynagrodzenie za pracę – do kwoty najniższego wynagrodzenia,
- świadczenia zdrowotne – renty chorobowe i rehabilitacyjne,
- świadczenia związane z opieką nad dzieckiem – 800+, becikowe, świadczenia wypłacane przez Fundusz Alimentacyjny.
Komornik nie zajmuje również rzeczy osobistych dłużnika ani takich, które służą zaspokajaniu podstawowych potrzeb. Nie może zlicytować mieszkania, w którym obecnie przebywa dłużnik. Jeśli jednak jest to kolejna jego nieruchomość, będzie można ją spieniężyć.
Rzeczy osobiste, których komornik nie ma prawa zająć, to:
- zapasy żywności i opału niezbędne do utrzymania dłużnika i rodziny przez okres 1 miesiąca,
- sprzęty gospodarstwa domowego,
- pościel, bielizna, ubrania,
- narzędzia i inne przedmioty niezbędne do wykonywania pracy zarobkowej,
- przedmioty niezbędne do nauki,
- produkty lecznicze w rozumieniu ustawy Prawo farmaceutyczne,
- przedmioty niezbędne ze względu na niepełnosprawność dłużnika lub członków rodziny.
Więcej o komornikach przeczytasz na Bizblog.pl:
Kiedy komornik może dochodzić roszczeń z majątku małżonka?
Między małżonkami z mocy prawa panuje wspólność majątkowa. Dlatego komornik ma prawo zająć także majątek żony/męża dłużnika, nawet jeśli para nieformalnie żyje osobno. Przed długami współmałżonka chroni wyłącznie intercyza, która może zostać zawarta zarówno przed zawarciem związku małżeńskiego, jak i w trakcie trwania małżeństwa. Co ważne, intercyza nie zabezpieczy przed długami, które powstały przed jej zawarciem.
Nawet, jeśli małżonkowie nie zdecydowali się na podpisanie umowy majątkowej, komornik nie będzie miał prawa dochodzić roszczeń z majątku osobistego małżonka. W jego skład wchodzą na przykład rzeczy odziedziczone lub przekazane w formie darowizny.
Kolejność zajęcia komorniczego
Przepisy nie wskazują, w jakiej kolejności komornik powinien zajmować poszczególne składniki majątku. Niemniej jednak prawnik powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na możliwość ich upłynnienia, a najbardziej płynne są pieniądze. Dlatego komornik w pierwszej kolejności zazwyczaj zajmuje konto bankowe i wynagrodzenie. Jeśli z jakichś powodów nie jest to możliwe, zajęciu podlegają papiery wartościowe, dobra ruchome i nieruchomości. Priorytetem jest jak najszybsze zaspokojenie wierzyciela, dlatego komornik powinien zająć przedmioty łatwo zbywalne, wartościowe.