Praca zdalna niebezpieczna dla zdrowia? Polacy coraz częściej zwracają się o pomoc do specjalistów
Powoli rośnie liczba osób, które twierdzą, że mają odpowiednie warunki do home office'u. Problem w tym, że zamknięci w czterech ścianach i odcięci od kontaktów ze współpracownikami coraz częściej prosimy o pomoc psychologów – wynika z drugiego badania firmy ClickMeeting „Jak oceniamy pracę zdalną po roku pandemii?” (Fot. ThisIsEngineering, Pexels)

Dominika Paciorkowska, dyrektor zarządzająca ClickMeeting wskazuje, że z badania wynika, że Polacy oswoili się z pracą zdalną, potrzebują tylko odpowiednich regulacji prawnych i wsparcia ze strony pracodawców.

Warunki do pracy zdalnej uległy nieznacznej poprawie (wzrost o 4 proc. do 63 proc.). Jednak 37 proc. deklaruje, że nie ma warunków do pracy albo są one niedostateczne. Problem nie leży w kwestiach technologicznych. 92 proc. ankietowanych ma wystarczający sprzęt do pracy z domu, 88 proc. posiada odpowiednie łącze internetowe (o 8 proc. więcej niż we wrześniu). Większość deklaruje, że nie ma odpowiedniej przestrzeni i ciszy.
Firmy wciąż niegotowe do pracy zdalnej
Zaledwie 9 proc. zatrudnionych otrzymuje rekompensatę poniesionych kosztów (wyższe rachunki za wodę, prąd, internet czy zakup odpowiedniego sprzętu). Co ciekawe liczba osób oczekujących dopłat do pracy zdalnej powoli spada – z 64 proc. we wrześniu do 60 proc. w marcu.

Niemal 22 proc. ankietowanych chciałoby, aby firma zapewniła im możliwość dobrowolnych konsultacji z psychologiem. Blisko 6 proc. pracodawców dostrzegło problem i już takie konsultacje zapewnia.
Home office powinien zostać uregulowany
Zdecydowana większość, bo aż 84 proc. ankietowanych, zgadza się, że warunki pracy zdalnej powinny zostać uregulowane w Kodeksie pracy.

W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii od roku już trwają prace nad nowelizacją obowiązujących przepisów i przystosowaniem ich do pracy zdalnej.
Jak wynika z badania, w tym roku jedynie 25 proc. firm planuje powrót do pracy stacjonarnej w pełnym wymiarze. 34 proc. firm planuje wdrożenie pracy w formie hybrydowej. 24 proc. ankietowanych nie wie, jakie plany ma ich pracodawca.