REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Praca zdalna niebezpieczna dla zdrowia? Polacy coraz częściej zwracają się o pomoc do specjalistów

Powoli rośnie liczba osób, które twierdzą, że mają odpowiednie warunki do home office'u. Problem w tym, że zamknięci w czterech ścianach i odcięci od kontaktów ze współpracownikami coraz częściej prosimy o pomoc psychologów – wynika z drugiego badania firmy ClickMeeting „Jak oceniamy pracę zdalną po roku pandemii?” (Fot. ThisIsEngineering, Pexels)

15.04.2021
15:06
Praca zdalna niebezpieczna dla zdrowia? Polacy coraz częściej zwracają się o pomoc do specjalistów
REKLAMA

Dominika Paciorkowska, dyrektor zarządzająca ClickMeeting wskazuje, że z badania wynika, że Polacy oswoili się z pracą zdalną, potrzebują tylko odpowiednich regulacji prawnych i wsparcia ze strony pracodawców.

REKLAMA

Dzięki nowoczesnym narzędziom do wideokonferencji, takim jak platforma ClickMeeting, praca w zespołach może być wygodna i efektywna. Już ponad jedna trzecia firm dostrzega korzyści płynące z tego typu rozwiązań i planuje w przyszłości łączyć pracę stacjonarną z możliwością pracy zdalnej

– przekonuje.
 class="wp-image-1409071"

Warunki do pracy zdalnej uległy nieznacznej poprawie (wzrost o 4 proc. do 63 proc.). Jednak 37 proc. deklaruje, że nie ma warunków do pracy albo są one niedostateczne. Problem nie leży w kwestiach technologicznych. 92 proc. ankietowanych ma wystarczający sprzęt do pracy z domu, 88 proc. posiada odpowiednie łącze internetowe (o 8 proc. więcej niż we wrześniu). Większość deklaruje, że nie ma odpowiedniej przestrzeni i ciszy.

Firmy wciąż niegotowe do pracy zdalnej

Zaledwie 9 proc. zatrudnionych otrzymuje rekompensatę poniesionych kosztów (wyższe rachunki za wodę, prąd, internet czy zakup odpowiedniego sprzętu). Co ciekawe liczba osób oczekujących dopłat do pracy zdalnej powoli spada – z 64 proc. we wrześniu do 60 proc. w marcu.

 class="wp-image-1409074"

Natomiast coraz więcej pracowników w związku z wykonywaniem pracy zdalnej chciałoby otrzymać podwyżkę wynagrodzenia. Oczekuje jej już 42 proc. ankietowanych – o 7 proc. więcej niż we wrześniu 2020 r. 16 proc. byłoby zainteresowanych benefitami takimi jak wprowadzenie zadaniowego czasu pracy czy dostęp do wizyt u okulisty, ortopedy lub masażysty

– czytamy w badaniu.

Niemal 22 proc. ankietowanych chciałoby, aby firma zapewniła im możliwość dobrowolnych konsultacji z psychologiem. Blisko 6 proc. pracodawców dostrzegło problem i już takie konsultacje zapewnia.

Home office powinien zostać uregulowany

Zdecydowana większość, bo aż 84 proc. ankietowanych, zgadza się, że warunki pracy zdalnej powinny zostać uregulowane w Kodeksie pracy.

 class="wp-image-1409050"
REKLAMA

W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii od roku już trwają prace nad nowelizacją obowiązujących przepisów i przystosowaniem ich do pracy zdalnej.

Jak wynika z badania, w tym roku jedynie 25 proc. firm planuje powrót do pracy stacjonarnej w pełnym wymiarze. 34 proc. firm planuje wdrożenie pracy w formie hybrydowej. 24 proc. ankietowanych nie wie, jakie plany ma ich pracodawca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA