Chiny i Etiopia ruszają razem na podbój kosmosu. Skorzystać ma cała Unia Afrykańska
Chiny i Etiopia nawiązały współpracę w zakresie badań i podboju kosmosu. Zamierzają razem wysyłać satelity i badać przestrzeni okołoziemskiej, a także zbudować stację odbierającą informacje przesyłane z orbity okołoziemskiej. W jej zasięgu będzie cała Afryka, więc z partnerstwa obu krajów skorzystać mają również inne państwa Unii Afrykańskiej.
Dr Solomon Belay, dyrektor generalny Ethiopian Space Science and Technology Institute (ESSTI), przekazał Xinhua, chińskiej państwowej agencji prasowej, że Etiopia i Chiny pracują nad stworzeniem długoterminowego partnerstwa, które obejmuje współpracę od programów szkoleniowych dla etiopskich inżynierów po pomoc Etiopii w wynoszeniu satelitów na orbitę okołoziemską.
Etiopia współpracuje strategicznie w sektorze nauki o kosmosie z Chinami w ramach wielopłaszczyznowej współpracy. Chińska pomoc w sektorze nauki o kosmosie pomogła Etiopii osiągnąć znaczący skok technologiczny i gospodarczy, doprowadzając do wystrzelenia pierwszego satelity z Afryki Wschodniej
– mówił dr Belay.
Po pełnym uruchomieniu satelita ma zaoszczędzić Etiopii około 350 mln birr rocznie (około 11 mln dol.), a obecnie wydaje informacje z satelitów należących do innych krajów.
Chińska pomoc oraz wspólne badania i projekty pomogą Etiopii osiągnąć wyższy stopień rozwoju technologicznego i gospodarczego
– uważa szef ESSTI.
Pod koniec ubiegłego roku dzięki wsparciu Chin Etiopia wystrzeliła pierwszego satelitę. Zbiera on dane na temat rolnictwa, środowiska oraz górnictwa.
Po przesłaniu informacji do stacji naziemnej mają być one przeanalizowane pod kątem m.in. prognozy pogody, oceny potencjału wydobywczego, a także rozwoju oraz monitorowania infrastruktury i zasobów leśnych.
W niedalekiej przyszłości Chiny mają pomóc Etiopii zbudować kontynentalny odbiornik danych satelitarnych. Będzie to stacja, zdolna do odbierania i rozpowszechniania informacji o przestrzeni kosmicznej na całym kontynencie afrykańskim.
Belay powiedział, że stolica Etiopii Addis Abeba, będąca jednocześnie siedzibą Unii Afrykańskiej, będzie do tego celu idealną lokalizacją
Powstały już plany realizacji projektu kontynentalnego odbiornika. Dzięki pomocy Chin powstanie on w ciągu najbliższych trzech lat
– powiedział Xinhua dr Belay.