REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie
  3. Nauka

Chiny i Etiopia ruszają razem na podbój kosmosu. Skorzystać ma cała Unia Afrykańska

Chiny i Etiopia nawiązały współpracę w zakresie badań i podboju kosmosu. Zamierzają razem wysyłać satelity i badać przestrzeni okołoziemskiej, a także zbudować stację odbierającą informacje przesyłane z orbity okołoziemskiej. W jej zasięgu będzie cała Afryka, więc z partnerstwa obu krajów skorzystać mają również inne państwa Unii Afrykańskiej.

18.01.2020
14:18
Chiny pomogą Etiopii w Chiny i Etiopia ruszają razem na podbój kosmosu. Skorzystać ma cała Unia Afrykańska. Z ich partnerstwa ma skorzystać cała Unia Afrykańska.
REKLAMA

Dr Solomon Belay, dyrektor generalny Ethiopian Space Science and Technology Institute (ESSTI), przekazał Xinhua, chińskiej państwowej agencji prasowej, że Etiopia i Chiny pracują nad stworzeniem długoterminowego partnerstwa, które obejmuje współpracę od programów szkoleniowych dla etiopskich inżynierów po pomoc Etiopii w wynoszeniu satelitów na orbitę okołoziemską.

REKLAMA

Etiopia współpracuje strategicznie w sektorze nauki o kosmosie z Chinami w ramach wielopłaszczyznowej współpracy. Chińska pomoc w sektorze nauki o kosmosie pomogła Etiopii osiągnąć znaczący skok technologiczny i gospodarczy, doprowadzając do wystrzelenia pierwszego satelity z Afryki Wschodniej

– mówił dr Belay.

Po pełnym uruchomieniu satelita ma zaoszczędzić Etiopii około 350 mln birr rocznie (około 11 mln dol.), a obecnie wydaje informacje z satelitów należących do innych krajów.

Chińska pomoc oraz wspólne badania i projekty pomogą Etiopii osiągnąć wyższy stopień rozwoju technologicznego i gospodarczego

– uważa szef ESSTI.

Pod koniec ubiegłego roku dzięki wsparciu Chin Etiopia wystrzeliła pierwszego satelitę.  Zbiera on dane na temat rolnictwa, środowiska oraz górnictwa.

Po przesłaniu informacji do stacji naziemnej mają być one przeanalizowane pod kątem m.in. prognozy pogody, oceny potencjału wydobywczego, a także rozwoju oraz monitorowania infrastruktury i zasobów leśnych.

W niedalekiej przyszłości Chiny mają pomóc Etiopii zbudować kontynentalny odbiornik danych satelitarnych. Będzie to stacja, zdolna do odbierania i rozpowszechniania informacji o przestrzeni kosmicznej na całym kontynencie afrykańskim.

REKLAMA

Belay powiedział, że stolica Etiopii Addis Abeba, będąca jednocześnie siedzibą Unii Afrykańskiej, będzie do tego celu idealną lokalizacją

Powstały już plany realizacji projektu kontynentalnego odbiornika. Dzięki pomocy Chin powstanie on w ciągu najbliższych trzech lat

powiedział Xinhua dr Belay.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA