REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Podatki

Chcesz kupić auto i wrzucić je w koszty za 2022? To ostatni dzwonek

To ostatnia szansa dla przedsiębiorców, aby kupić na firmę samochód i rozliczyć go w kosztach za 2022 r. Sprawa nie jest tak banalna, jakby się wydawało, ale nie jest to też coś, czego nie dałoby się ogarnąć w te kilka dni, jakie pozostały do Nowego Roku.

20.12.2022
17:30
leasing-Santander-Bank-Polska
REKLAMA

Końcówka roku to ulubiony czas dla przedsiębiorców, którzy chcąc skorzystać z odliczeń jeszcze w tym roku podatkowym, decydują się na zakup samochodu. Przede wszystkim przedsiębiorca, który chce jeszcze w tym roku wrzucić sobie w koszty nowe auto, musi dopilnować, aby tzw. opłata własna została zaksięgowana na rachunku firmy leasingowej w grudniu - kluczowe jest dokładne zaksięgowanie z datą sprzedaży, która pojawi się na fakturze.

REKLAMA

W tym roku sytuacja jest szczególna, ponieważ sporo zakupów pod koniec roku dokonują osoby, które nie tylko chcą obniżyć kwotę płaconego podatku, ale też traktują zakup auta jako swego rodzaju ucieczkę przed inflacją. Dlatego wnoszą relatywnie duży wkład własny i często decydują się na auta z segmentu premium – mówi Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Z jakich odliczeń można skorzystać biorąc auto w leasing?

Przepisy w tej sprawie są dość zawiłe.

Koszt finansowy związany z leasingiem operacyjnym czy wynajmem auta przedsiębiorca może odliczyć, co do zasady w całości, dotyczy to również opłaty wstępnej. Podobnie jest z kosztem ubezpieczenia AC i OC. Natomiast wydatki związane z serwisami czy zakupem opon odliczy tylko w 75 proc. - mówi Piotr Juszczyk, doradca podatkowy inFakt.

Przy zakupie samochodu, którego wartość przekracza 150 tys. zł, rozliczenie nie jest już takie proste. W stosunku do rat leasingowych należy w takim przypadku zastosować proporcję, w efekcie czego można odliczyć jedynie proporcjonalnie część kapitałową raty wynikającą z podzielania 150 tys. przez cenę pojazdu. W stosunku do części odsetkowej nie stosuje się proporcji.

Proporcję wynikającą z nadwyżki ceny auta ponad limit 150 tys. zł należy zastosować również wobec ubezpieczenia AC. Nie stosuje się jej natomiast względem polisy OC, która podobnie, jak koszty eksploatacyjne oraz część odsetkowa raty, jest wyłączona z proporcji – wyjaśnia Piotr Juszczyk.

Grudzień, czyli last minute na nowe auto

Czy w ostatnich dniach roku są jeszcze szanse, aby kupić nowe auto i przede wszystkim otrzymać fakturę datowaną na grudzień?

Z dokonanego przez Carsmile przeglądu procedur stosowanych przez firmy leasingowe wynika, że zakup auta wciąż jest możliwy. Jeśli jednak przedsiębiorca chce mieć pewność, że skorzysta z odliczeń w roku 2022, sugerowałabym dopełnić wszelkich formalności do Świąt. Warto też przed podpisaniem umowy upewnić się, jakie warunki muszą być spełnione, aby leasingodawca wystawił fakturę. Najlepiej wybrać firmę, która działa sprawnie i zrobi wszystko, aby klient otrzymał dokument sprzedaży datowany na grudzień – wyjaśnia Małgorzata Adamowicz, szefowa działu operacji w Carsmile.

Procedury wyglądają mniej więcej tak:

  1. zawarcie umowy leasingowej (obowiązuje forma papierowa); zawarcie umowy poprzedzone jest oceną zdolności kredytowej leasingobiorcy;
  2. wystawienie faktury pro forma na opłatę wstępną (część firm nie wystawia pro formy);
  3. przelew środków;
  4. wystawienie faktury po zaksięgowaniu środków na rachunku firmy leasingowej.

Te formalności trwają ok. dwa tygodnie, dlatego trzeba uwzględnić czas potrzebny na wszystkie niezbędne etapy zakupu auta i pamiętać również to, że w przypadku przelewu środków jego realizacja nastąpi prawdopodobnie w kolejnym dniu roboczym.

Ostatnia pozycja może potrwać do dwóch dni po wykonaniu przelewu, a całość standardowo trwa ok. 2 tygodni. W gorącym okresie związanym z końcówka roku, firmy leasingowe deklarują jednak, że będą starać się obsłużyć jak najwięcej klientów – mówi Małgorzata Adamowicz.

Co zrobić, gdy do końca roku zostało już mało czasu?

REKLAMA

Jak wskazują eksperci możliwa jest opcja wystawienia faktury za zakup samochodu, ale bez przelewu.

Co do zasady faktury za opłatę wstępną wystawiane są w momencie zaksięgowania wpłaty na rachunku leasingodawcy. Przy odpowiednich zapisach umownych możliwe jest fakturowanie bez czekania na rozliczenie wpłaty. Gdyby po wystawieniu faktury klient zrezygnował z zawarcia transakcji, dokonamy korekty i przekażemy klientowi fakturę korygującą – deklaruje Ireneusz Meller, członek zarządu Vehis.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA