REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Zakupy

Nie potraficie żyć bez karkówki i schabu? Mamy złe wieści, idzie potężny wzrost cen wieprzowiny

Było masło, potem jajka i czereśnie, a teraz pietruszka. Gwiazdy wśród komicznie wręcz drogich produktów żywnościowych pojawiają się i przemijają, ale właśnie do miasta nadjeżdża zawodnik, który przyćmi wszystkich poprzedników. W Chinach trwa prawdziwy świński armagedon i jest już pewne, że ceny wieprzowiny idą na rekord. Drożyzna może potrwać kilka lat.

12.06.2019
13:30
Grill
REKLAMA

Na początek jeden fakt. Od sierpnia zeszłego roku, gdy w Chinach wybuchła epidemia ASF, wybito tam już 30 proc. całej populacji trzody chlewnej. To tak, jakby w USA przestały istnieć wszystkie hodowle świń.

REKLAMA

Gdy kraj, który odpowiada za ponad połowę światowej produkcji wieprzowiny, pozbywa się blisko jednej trzeciej pogłowia świń i wcale na tym nie poprzestaje, globalny rynek czeka niechybny ostry kryzys niedoboru mięsa. W tej sytuacji ostry wzrost cen — nie tylko wieprzowiny — jest tylko kwestią czasu.

Czytaj też:

Jak wskazuje w rozmowie z Bizblog.pl Jakub Olipra, analityk rynku rolnego z banku Credit Agricole, chińskie władze na razie kompletnie nie radzą sobie z opanowaniem epidemii afrykańskiego pomoru świń, która zaczyna rozlewać się na kraje ościenne. Sytuacja jest więc dynamiczna i nie właściwie wiadomo, jak to wszystko się skończy.

- Z pewnością czeka nas wzrost cen wieprzowiny, prawdopodobnie do nienotowanych dotąd poziomów - mówi ekspert. - Wraz z wieprzowiną podrożeją inne rodzaje mięs, głównie drób, ponieważ konsumenci będą zastępować nimi drogą i trudno dostępną wieprzowinę - dodaje.

Jakub Olipra mówi nam, że skala wieprzowego kryzysu w Chinach jest tak wielka, że nawet na kilka lat zdestabilizowany zostanie światowy rynek mięsa.

Spodziewamy się, że poważny niedobór wieprzowiny w Chinach pojawi się już na jesieni. Wzrost światowego popytu podniesie ceny również w Polsce. Wysokie obecne ceny żywca wieprzowego mogą dojść do rekordowych poziomów

- mówi Bizblog.pl Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Dargiewicz zaznacza, że dane z rynku chińskiego są mało wiarygodne, ale jeżeli sprawdzi się czarny scenariusz, Chiny będą musiały mocno zwiększyć import wieprzowiny z Unii Europejskiej, USA i Brazylii. Warto zaznaczyć, że dotychczas Państwo Środka było praktycznie samowystarczalne, jeśli chodzi o wieprzowinę.

Hodowcy nie będą narzekać

Polska wprawdzie nie będzie mogła bezpośrednio wysyłać wieprzowiny do Chin z powodu obecnego także u nas ASF, ale polscy hodowcy i tak skorzystają na chińskim kryzysie. Polska będzie bowiem mogła wysyłać wieprzowinę do Unii Europejskiej. W ten sposób kraje, które zwiększą eksport do Chin, naszą wieprzowiną będą łatać niedobory tego mięsa na lokalnym rynku.

W bieżącym i przyszłym roku producenci świń nie będą narzekać na ceny żywca pod warunkiem, że ASF nie rozprzestrzeni się na kolejne kraje unijne, które są eksporterami wieprzowiny na rynki trzecie

- zwraca uwagę Aleksander Dargiewicz.

Polscy producenci trzody chlewnej dotąd narzekali na niskie ceny skupu wieprzowiny. Głównie z tego powodu pogłowie świń w Polsce pod koniec zeszłego roku spadło aż o 7,4 proc., czyli najmocniej od 2012 roku. Teraz hodowcy mogą mieć odwrotny problem: sprostać rosnącemu popytowi.

62 proc. cło nie szkodzi

Spadek produkcji trzody chlewnej w UE nastąpił zresztą nie tylko w Polsce. Pogłowie świń znacząco zmniejszyło się też Niemczech, Francji, Danii i Holandii. Popyt na wieprzowinę w Europie jednak nie maleje, co w połączeniu z rosnącym importem na wielką skalę z Chin musi oznaczać wzrost cen.

REKLAMA

Powyższy wykres pokazuje, jak gwałtownie rośnie chiński import wieprzowiny z USA. Przeszkodą nie jest nawet 62-procentowe (!) cło, jakie Pekin w zeszłym roku nałożył na amerykańską wieprzowinę w ramach trwającej wojny handlowej z Waszyngtonem.

Brazylia już gwałtownie zwiększyła eksport wieprzowiny, głównie z powodu zwiększonego popytu w Chinach. Tylko w maju na statki w brazylijskich portach załadowano ponad 67 tys. ton tego mięsa, czyli aż o 41 proc. więcej niż rok temu. Lokalny rynek już odczuwa skutki ssania z Chin — ceny wieprzowiny na południu kraju wzrosły już o przeszło jedną trzecią.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA