REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Inflacja w Polsce demoluje wszystkie prognozy. Gwałtowna reakcja na złotym

Inflacja w kwietniu wyniosła 12,3 proc. o 0,8 p.p. więcej niż spodziewali się ekonomiści. To najwyższy poziom od końca 1997 r., a przed nami nowe rekordy. Złoty zaczął się umacniać. Inwestorzy liczą na kolejną zdecydowaną reakcję RPP.

29.04.2022
11:02
Inflacja w Polsce demoluje wszystkie prognozy. Gwałtowna reakcja na złotym
REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 12,3 proc. – podał GUS w piątkowym komunikacie.

REKLAMA

W porównaniu z marcem 2022 r. ceny wzrosły o 2,0 proc. Ankietowani przez PAP Biznes ekonomiści oczekiwali wzrostów o odpowiednio 11,5 i 1,3 proc. Pełne dane o inflacji GUS przedstawi w połowie maja. Niewykluczone, że ostateczny odczyt będzie jeszcze wyższy.

 class="wp-image-1788424"
Źródło: GUS

Ze wstępnych danych wynika, że najbardziej poszły w górę nośniki energii i paliwa. W obu przypadkach rok do roku wzrosty przekraczały 27 proc. Ceny żywności wzrosły o 12,7 proc. Z wyliczeń ekonomistów wynika, że inflacja bazowa wyliczana na podstawie wzrostu cen towarów i usług najmniej narażonych na wahania, jak żywność czy energia, wyniosła w kwietniu 7,5 proc.

 class="wp-image-1788427"

Inflacja w Polsce. Rosja dolewa ropy do ognia

Inflacja w Polsce rośnie obecnie w zastraszającym tempie, głównie dlatego że coraz więcej musimy płacić za paliwa, które wciąż eksportuje Rosja, oraz za żywność. Swoją cegiełkę ma w tym także potężne osłabienie polskiej waluty, bardzo wrażliwej i chwiejnej w okresach niepewności czy kryzysów na globalnych rynkach – wyjaśnia Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

I dodaje, że sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, a swoje dokłada Rosja, czego dowodzi chociażby wtorkowa informacja o wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu do Polski i Bułgarii.

Przykład ten pokazuje, że ryzyka leżą po stronie nowych zakłóceń podażowych dodatkowo podbijających ścieżkę dynamiki cen i opóźniających tempo hamowania inflacji, gdy minie ona szczyt. Impet koniunktury i niskie bezrobocie sugerują, że gospodarstwa domowe mogą być relatywnie mało skłonne do ograniczania wydatków – uważa Bartosz Sawicki.

RPP znów podniesie stopy procentowe o 100 p.b.?

W reakcji na rosnącą inflację Rada Polityki Pieniężnej od października podniosła stopy procentowe od 0,10 do 4,5 proc. W przyszłym tygodniu odbędzie się kolejne posiedzenie RPP i decyzja w sprawie stóp. Nikt już się raczej nie łudzi, że obędzie się bez kolejnego ruchu w górę.

 class="wp-image-1788433"
Tak waluty tracą do złotego po danych o inflacji. Źródło: Stooq.pl

Widać to dobrze po notowaniach złotego, który do głównych walut umocnił się po podaniu danych o inflacji o 0,6-1,5 proc. Po 10.30 za euro płacono 4,65768 zł, za dolara – 4,40232 zł, a franka – 4,54568 zł.

{ "symbols": [ { "description": "EURPLN", "proName": "FX_IDC:EURPLN" }, { "description": "USDPLN", "proName": "FX_IDC:USDPLN" }, { "description": "CHFPLN", "proName": "FX_IDC:CHFPLN" }, { "description": "GBPPLN", "proName": "FX_IDC:GBPPLN" }, { "description": "EURUSD", "proName": "FX_IDC:EURUSD" } ], "showSymbolLogo": true, "colorTheme": "dark", "isTransparent": false, "displayMode": "adaptive", "locale": "pl" }

Gdyby się sugerować tylko reakcją naszej waluty, to w przyszłą środę stopy znów powinny pójść w górę o 100 p.b.

Zdaniem Bartosza Sawickiego cykl podnoszenia stóp prawdopodobnie zakończy się w najbliższych miesiącach na pułapie około 6,5-7 proc. Przełoży się to na wzrost historyczny wzrost rat kredytów.

Gdy RPP postawi kropkę nad „i” w cyklu podwyżek, część z nich będzie mieć raty o 100 proc. wyższe w porównaniu do sytuacji sprzed roku, gdy koszt pieniądza był bliski zeru – zapowiada analityk Cinkciarz.pl.

W tej sytuacji rata standardowego kredytu hipotecznego w wysokości na 300 tysięcy złotych i okres 30 lat powinna sięgnąć 2400 zł. We wrześniu 2021 r. wynosiła 1200 zł.

Inflacja osiągnie 14 proc.

Sawicki uważa, że ceny mogą rosnąć w narastającym tempie jeszcze przez kilka miesięcy, przekraczając w szczytowym punkcie poziom 14 proc.

Dopiero w trzecim kwartale będzie można oczekiwać spadku, niestety bardzo powolnego i mozolnego. Wtedy też będzie można ogłosić koniec cyklu podwyżek stóp procentowych – prognozuje Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl.

REKLAMA

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego obstawia, że maksymalnie będzie to 13 proc., a w nadchodzących miesiącach inflacja będzie rosnąć umiarkowanie.

Podwyżki dotyczyć będą głównie cen żywności. Spodziewamy się, szczyt wystąpi w sierpniu w okolicy 13 proc. Podobne tendencje obserwować będziemy także w pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, przy czym towarzyszyć im będą mniejsze niż w Polsce podwyżki stóp procentowych – zastrzega ekspert PIE.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA