REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Polakom odwaliło na punkcie cukru. A wiecie, że są markety, gdzie go można kupić taniej niż hurtowni?

Nie widać końca szaleństwa jakie ogarnęło Polaków na punkcie cukru. Podobnie jak nie widać końca rosnących cen. A te po prostu dobijają. Cukier kosztuje w Polsce już dwa razy więcej niż w na Zachodzie.

27.07.2022
8:31
Polakom odwaliło na punkcie cukru. Wiecie, że są markety, gdzie go można kupić taniej niż hurtowni?
REKLAMA

To, co dzieje się z dostępnością oraz ceną cukru, to istne szaleństwo. Niektóre sieci handlowe jeszcze mocniej zaciskają limity i pozwalają na zakup jedynie 5 kg cukru na jednym paragonie.

REKLAMA

A widzieliście ceny cukru na Allegro oraz innych platformach zakupowych? Tam już wieje grozą, bo za jedno opakowanie trzeba zapłacić niemal dwa razy więcej niż w spożywczaku. 10 zł to standardowa cena. To jednak wciąż nie wszystko - pisała o tym właśnie Monika.

W wielu sklepach wywieszono kartki z informacją, że cukier sprzedawany jest w ilości maksymalnej 10 kg na osobę. Od 20 lipca Biedronka wprowadziła w swoich sklepach taki właśnie limit. Na jeden paragon każdy klient może zakupić do 10 kg cukru, a przepis obowiązuje w całej Polsce. 

To nie jedyna sieć, która podjęła taką decyzję. W Netto, E.Leclerc i Stokrotce ograniczenia również wynoszą 10 kg cukru na osobę. Z kolei sieć Aldi wprowadziła limit w wysokości 5 kg na paragon. 

Ceny cukru oszalały

W sklepach cukier nie tylko znika z półek, ale także systematycznie drożeje.

Według Głównego Urzędu Statystycznego średnia cena 1 kg cukru w detalu w czerwcu 2021 r. wynosiła 2,77 zł, w styczniu tego roku było to już 3,37 zł, a w czerwcu – 3,92 zł. Oficjalnych danych za lipiec jeszcze nie ma, ale wiadomo, że jest drożej. Zdaniem ekspertów średnia cena przekroczyła 4 zł, choć są sieci jak Lidl, gdzie wynosi już 4,99 zł za 1 kg

- wylicza gazetaprawna.pl.

Ale 4,99 to już w wielu miejscach przeszłość. W sklepikach osiedlowych płacimy już często 6,50 zł.

Na Zachodzie cukier jest tańszy

Tymczasem coraz więcej osób porównuje nasze rodzime ceny z cenami z Zachodzie. I Kolejny raz okazuje się, że nie dość, że mało zarabiamy, t jeszcze płacimy więcej za taki sam towar.

W Belgii, jak podaje jedna z internautek, w sklepie sieci Aldi cukier kupić można za 0,59 euro czyli około 2,80 zł. Wpis i zdjęcie możecie zobaczyć niżej. To taniej niż ceny hurtowe w Polsce oscylujące do niedawna dokoła niecałych 3 zł. To oczywiście na fali cukrowej paniki szybko się zmienia…

Nieco drożej, ale i tak dużo taniej w przeliczeniu na zarobki, jest w Niemczech. Tam za kilogram cukru, według internautów, płacimy średnio 79 centów, co daje nam kwotę 3,75 zł.

Cukier będzie już tylko drożał

Deficyt cukru w znacznym stopniu wynika z zachowania konsumentów

- ocenia ekonomista banku Credit Agricole Jakub Olipra w RMF FM.

Dodał on, że żaden system logistyczny nie jest w stanie obsłużyć konsumentów, którzy wykupują cukier w ilościach hurtowych. Zaznaczył, że Polska jest trzecim największym producentem cukru w Europie i w magazynach jest go więcej, niż Polacy potrzebują. Jego zdaniem cukier będzie nadal drożał, ze względu na czynniki inflacyjne, które mają bardzo szeroki zakres.

W sprawie cukru stanowisko zajął też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Apelujemy zarówno do sprzedawców jak i konsumentów o zachowanie zdrowego rozsądku przy sprzedaży i zakupach cukru  

- podał UOKiK.
REKLAMA

Urząd dodaje też, że reglamentacja towaru jest dozwolona tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Stosownie do art. 135 Kodeksu wykroczeń nie jest dopuszczalne odmawianie sprzedaży towaru bez uzasadnionej przyczyny

- przypomina urząd.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA