REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Nie ma co liczyć na obniżki cen na stacjach benzynowych. Huragan Ida nam nie pomaga

Spotkanie krajów OPEC+ ma nie przynieść żadnego przełomu, chociaż Stany Zjednoczone robią, co mogą, żeby rynek ropy w końcu rozhulać. W efekcie na większe skoki w dół cen benzyny w najbliższych tygodniach lepiej nie czekać.

01.09.2021
14:57
Ceny paliw na stacjach. Nie ma co liczyć na obniżki, huragan Ida nam nie pomaga
REKLAMA

Zgodnie z przewidywaniami cena ropy w sierpniu osiągnęła najniższe wartości od października zeszłego roku. Za baryłkę ropy WTI (West Texas Intermediate) na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku trzeba zapłacić lekko ponad 69 dol. Z kolei ropa Brent na londyńskim parkiecie kosztuje 73,24 dol. Taka sytuacja najmniej podoba się Stanom Zjednoczonym, które najchętniej jak najszybciej skończyłby z ustalonymi ograniczeniami, jeżeli chodzi o produkcję ropy. Ale wszystko wskazuje na to, że najbliższe spotkanie krajów OPEC+ nie przyniesie w tym zakresie żadnego przełomu. I szczególna sytuacja pogodowa w USA niczego tutaj nie zmieni.

REKLAMA

Na razie większość wskazań analityków kieruje się w stronę przekonania, że nie będzie istotnych zmian wobec planowanych wysokości ograniczeń. Myślę, że nie będzie tu szczególnie mocno brane pod uwagę to, co dzieje się w USA w konsekwencji huraganu, bo to jest problem tymczasowy, z którym uda się rychło uporać

- komentuje dla Bizblog.pl dr Jakub Bogucki z serwisu e-petrol.pl.

Cena ropy bez zmian, kierowcy nie zaoszczędzą

Tym samym nie ma co spodziewać się żadnych zmian w cenach na polskich stacjach paliw. W ostatnim tygodniu sierpnia benzyna Pb 98 osiągnęła średni poziom 5,99 zł, benzyna Pb 95 - 5,73 zł, olej napędowy - 5,42 zł, a LPG - 2,69 zł. I tak ma być w najbliższych tygodniach, o ile nie wydarzy się coś niespodziewanego. Jeśli będzie taniej, to tylko ciut-ciut.

Dla rynku polskiego zmiana nie powinna być istotnie odczuwalna, ostatnie dni to czas stabilności na polskich stacjach i żeby dało się zaobserwować trwałą obniżkę, musielibyśmy mieć do czynienia z wyraźnym „zadołowaniem” cen międzynarodowych, a na to na razie się nie zanosi. Przed nami więc raczej czas delikatnego złagodzenia obecnych poziomów cen, ale nie wyraźnej przeceny

– przekonuje dr Bogucki.

Dalszy deficyt na rynku ropy?

REKLAMA

Reuters donosi o nieopublikowanym jeszcze raporcie autorstwa komitetu technicznego OPEC+. Zgodnie z tymi ustaleniami przewidywany deficyt do końca 2021 r. ma wynieść ok. 0,9 mln baryłek dziennie. Tym samym ścięto pierwotną nadwyżkę produkcji z 2,5 mln baryłek każdego dnia w 2022 r. do 1,6 mln.

Jeszcze kilka miesięcy temu ustalono, że tym samym komercyjne zapasy ropy w krajach OECD będą poniżej średniej z lat 2015-2019 do stycznia 2022 r. Po wprowadzeniu niezbędnych korekt wychodzi na to, że taki stan utrzyma się jednak do maja przyszłego roku.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA