REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Poradniki
  4. Podatki - poradniki

CEiDG. Sprawdź dwa razy, zanim wyślesz wniosek

Założenie działalności gospodarczej poprzez system CEiDG wydaje się prostym zadaniem. Zdalnie możemy również zaktualizować dane albo zmienić sposób opodatkowania dochodów. Praktyka pokazuje jednak, że obowiązkiem przedsiębiorcy jest sprawdzić, czy jego zgłoszenie zostało przez urząd przyjęte w prawidłowej formie.

23.05.2024
22:27
CEiDG. Sprawdź dwa razy, zanim wyślesz wniosek
REKLAMA

CEiDG, czyli prosty sposób na działalność gospodarczą

REKLAMA

Założenie działalności gospodarczej jest obecnie bardzo proste – wystarczy tylko wypełnić poprawnie formularz CEiDG, a wszelkie dane zostaną przekazane do odpowiednich instytucji, w tym do urzędu skarbowego. Przedsiębiorca poprzez formularz wybiera między innymi sposób opodatkowania dochodów, przy czym dokonany wybór będzie dla niego wiążący przynajmniej do zakończenia roku podatkowego.

Za pośrednictwem CEiDG możemy również aktualizować najważniejsze informacje i zmieniać wybraną formę opodatkowania. Trzeba jednak pamiętać o obowiązku sprawdzenia, czy formularz został przez urząd skarbowy przyjęty poprawnie. Choć żaden przepis nie nakazuje tego wprost, praktyka pokazuje, że jakiekolwiek nieścisłości mogą sporo kosztować.

Dlaczego warto sprawdzić, czy dane zostały przetworzone poprawnie?

Wydaje się, że system, który służy m.in. do zakładania działalności gospodarczej, powinien działać sprawnie. Przypadek 20-letniego przedsiębiorcy pokazuje natomiast, że nie zawsze tak jest. Mężczyzna założył działalność, wybierając jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Tymczasem system narzucił mu opodatkowanie na zasadach ogólnych i taką też informację przekazał urzędnikom. Przedsiębiorca przez cały rok skrupulatnie odprowadzał podatek według przyjętej przez siebie formy, uiszczał również składkę zdrowotną obliczoną na zasadach przewidzianych dla ryczałtu. Urząd skarbowy pod koniec roku upomniał się o dopłatę blisko 100 tys. zł – tyle wynosiła różnica pomiędzy należnością obliczoną dla ryczałtu a zasad ogólnych.

Jak się okazało, przypadek przedsiębiorcy nie jest odosobniony. Do Rzecznika Praw Obywatelskich zgłasza się coraz więcej osób, które zostały „oszukane” przez system. Skarbówka tłumaczy się przeciążeniem, które miało miejsce na początku 2022 roku (gdy wszedł w życie Polski Ład, wielu przedsiębiorców zmieniało formę opodatkowania). Jak dodaje, obowiązkiem podatnika jest sprawdzić, czy zgłoszenie zostało wysłane w sposób prawidłowy.

Więcej o prowadzeniu firmy przeczytasz na Bizblog.pl:

Obowiązek podatnika, a może księgowego?

Większość osób, które założyły działalność gospodarczą online, nie sprawdziło, czy formularz został przekazany do urzędu poprawnie. Niektórzy uważają, że kwestiami podatkowymi zajmuje się księgowy, dlatego to on jest odpowiedzialny za wszelkie uchybienia.

Przepisy nie określają, kto musi sprawdzić poprawność danych, jednak wykładnia w tym zakresie nakładałaby ten obowiązek na podatnika, a więc na właściciela firmy. Pewnym jest, że to on zostanie pociągnięty do odpowiedzialności w razie powstania niedopłaty.

REKLAMA

Historia wielu przedsiębiorców, czyli dlaczego trzeba uważać?

Przedsiębiorcy, za których system sam wybrał formę opodatkowania, składają do urzędów pisma z prośbą o umorzenie długu. RPO wstawia się za nimi, jednak problemem może być fakt, iż udowodnienie chęci opodatkowania dochodów inną metodą jest bardzo trudne. Kuriozum sytuacji dodaje, że niektóre urzędy przychylnie patrzą na prośby podatników, podczas gdy inne całkowicie je odrzucają. Sytuacja ta pokazuje, że w Polsce brakuje jednolitych rozwiązań, które pozwoliłyby traktować podatników na takich samych zasadach. Prowadząc działalność, trzeba więc zachować szczególną ostrożność i to już od pierwszego dnia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA