REKLAMA
 1. bizblog
 2. Prawo /
 3. Poradniki
 4. Prawo - poradniki

Spółka komandytowa. Jakie korzyści przynosi?

Spółka komandytowa od 2021 r. stała się podatnikiem CIT, co sprawiło, że chwilowo straciła na znaczeniu w oczach przedsiębiorców. Okazuje się jednak, że taka forma prawna w wielu przypadkach może być bardzo korzystna. Kiedy warto się na nią zdecydować?

22.04.2024
22:04
Spółka komandytowa. Jakie korzyści przynosi?
REKLAMA

Spółka komandytowa – informacje podstawowe

REKLAMA

Spółka komandytowa to osobowa spółka handlowa, która posiada zdolność prawną i do czynności prawnych. Może więc we własnym zakresie zaciągać zobowiązania, za które będzie odpowiedzialna. Spółkę komandytową zakłada co najmniej dwóch wspólników, przy czym jeden z nich to komplementariusz, a drugi to komandytariusz. Zadaniem komplementariusza jest reprezentowanie spółki i dbanie o jej interesy. Odpowiada on za zobowiązania podmiotu całym swoim majątkiem, bez ograniczeń. Tymczasem komandytariusz to osoba, której działania najczęściej ograniczają się do wniesienia kapitału. Za zobowiązania spółki odpowiada on tylko do wysokości sumy komandytowej. Wspólnikami spółki komandytowej mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne.

Jak założyć spółkę komandytową?

Założenie spółki komandytowej powinno poprzedzić sporządzenie stosownej umowy. Może ona mieć formę aktu notarialnego, ale istnieje też możliwość przygotowania jej za pośrednictwem systemu S24. W pierwszym przypadku należy liczyć się z wyższymi kosztami – opłata sądowa wynosi 600 zł. Na zarejestrowanie spółki trzeba natomiast czekać około dwóch tygodni. Korzystając z systemu internetowego, spółka rejestrowana jest zazwyczaj w ciągu dwóch dni, a opłata sądowa wynosi 350 zł.

Zaletą podpisywania umowy u notariusza jest możliwość wprowadzenia własnych, rozbudowanych zapisów. System S24 dysponuje wyłącznie gotowymi formularzami, w których znajdują się podstawowe informacje.

Więcej poradników znajdziesz na Bizblog.pl:

Kapitał zakładowy a suma komandytowa

Kapitał zakładowy bywa mylony z sumą komandytową, podczas gdy są to dwie różne kategorie, choć obie zostają ujawnione w KRS. Minimalna wartość kapitału zakładowego nie została określona w przepisach. Oznacza to, że może on wynosić nawet 1 zł.

Regulacjom nie podlega również wartość sumy komandytowej, do której odpowiada komandytariusz. Można ją ustalić na dowolnym poziomie, jednak warto pamiętać, że im niższy kapitał zakładowy albo suma komandytowa, tym mniejsza wiarygodność spółki.

Kapitał zakładowy oraz suma komandytowa nie muszą przyjmować tych samych wartości, można je ustalić na dowolnym poziomie.

Jakie korzyści przynosi prowadzenie spółki komandytowej?

O spółce komandytowej zrobiło się głośno w 2021 r., gdy została ona objęta podatkiem CIT. Z pozoru jest to niekorzystny sposób opodatkowania dochodów, przez co chwilowo straciła w oczach przedsiębiorców. Obecnie jednak wskazuje się na coraz większą ilość zalet, jaka wynika z prowadzenia spółki komandytowej. Wśród nich pojawia się między innymi możliwość:

 • opłacania zryczałtowanej składki zdrowotnej,
 • wypłacania zaliczek na poczet zysku w trakcie roku bez limitu,
 • korzystania z Estońskiego CIT,
 • opodatkowania komplementariuszy na preferencyjnych zasadach,
 • ograniczenia ryzyka finansowego (dla komandytariusza).

Spółka komandytowa opodatkowana jest 19-proc. podatkiem CIT, jednak mali podatnicy mogą skorzystać z niższej stawki, która wynosi 9 proc. Dużą uwagę przedsiębiorców przyciąga tak zwany Estoński CIT, który okazuje się korzystny zwłaszcza przy większych nakładach inwestycyjnych.

Kiedy warto założyć spółkę komandytową?

Spółkę komandytową najczęściej zakłada się, gdy jeden ze wspólników nie posiada wystarczającego kapitału, by prowadzić działalność, natomiast drugi nie chce angażować się bezpośrednio w sprawy przedsiębiorstwa. Taka forma prawna znajduje też zastosowanie w przypadku, gdy:

REKLAMA
 • znaczna część przychodów ma zostać przekazywana na inwestycje (istnieje wtedy możliwość skorzystania z Estońskiego CIT),
 • ryzyko operacyjne i finansowe jest nieznaczne,
 • przedsiębiorca chce zoptymalizować wysokość płaconej składki zdrowotnej (nie powinien być to jednak jedyny powód, dla którego wybierze on spółkę komandytową).

Spółka komandytowa nie zapewnia anonimowości – nazwisko komplementariusza widnieje w nazwie, natomiast komandytariusz wymieniony jest w KRS.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA