Britcoin nabiera rozpędu. Wielka Brytania poważnie myśli o swojej własnej, cyfrowej walucie
Koncepcja centralnej waluty cyfrowej w Wielkiej Brytanii zrobiła krok naprzód. Są pierwsze, konkretne informacje dotyczące britcoina, nowej waluty, która wprowadzona ma być do obiegu oficjalnie przez Bank of Britain.
W kwietniu tego roku Bank Anglii i Ministerstwo Skarbu ustanowiły wspólną grupę zadaniową, która miała zbadać potencjał waluty cyfrowej emitowanej przez Wielką Brytanię. Wygląda na to, że perspektywy są obiecujące.
Brytyjski bank centralny zapowiedział bowiem, że w przyszłym roku rozpocznie konsultacje w sprawie planów uruchomienia britcoina – ale zaznaczył jednocześnie, że taka centralna waluta cyfrowa nie pojawi się przed 2025 r.
Britcoin w fazie demokratycznych konsultacji
Bank Anglii (Bank of England) w oficjalnym komunikacie, wydanym we wtorek, poinformował, że będzie nadal współpracować z Ministerstwem Skarbu, aby dokonać niezbędnych analiz przed wprowadzeniem cyfrowej waluty brytyjskiego banku centralnego.
Rozpoczynamy tym samym otwartą dyskusję na temat roli, jaką cyfrowa waluta brytyjskiego banku centralnego może odgrywać w Wielkiej Brytanii. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w konsultacjach, abyśmy mogli zbadać możliwości, jakie może to przynieść, a także zrozumieć wszelkie zagrożenia, jakie britcoin może stwarzać
– powiedział John Glen, sekretarz ds. ekonomicznych w Ministerstwie Skarbu.
Konsultacje, które mają się rozpocząć w 2022 r., dotyczyć będą między innymi niezbędnej technologii, którą trzeba opracować, by wprowadzić oficjalny pieniądz cyfrowy. Bank Anglii w komunikacie dodał, że w konsultacjach zostaną też zdiagnozowane główne problemy, możliwe korzyści i implikacje dla użytkowników i firm.
Britcoin byłby cyfrową formą gotówki, która umożliwiłaby każdemu dokonywanie płatności elektronicznych. Działałaby równolegle do gotówki i depozytów bankowych. Bank Anglii podkreśla, że cyfrowa waluta brytyjskiego banku centralnego zasadniczo różniłaby się od innych aktywów i walut kryptograficznych.
W zeszłym miesiącu zastępca prezesa angielskiego banku centralnego, Jon Cunliffe, powiedział, że waluty cyfrowe, takie jak Bitcoin, mogą wywołać kryzys finansowy, jeśli nie będą obwarowane surowymi przepisami rządowymi.
Kurs kryptowalut wciąż w górę
W tym tygodniu ceny wielu kryptowalut gwałtownie wzrosły, podsycane obawami o inflację i informacjami o tym, że coraz więcej znanych osób przyznaje się do inwestowania w kryptopwaluty.
Bitcoin, najcenniejsza wirtualna waluta, osiągnęła we wtorek wartość 68 564 dolarów. Eether, druga co do wartości rynkowej kryptowaluta osiągnęła rekordowy poziom 4842 dolarów. Analitycy spodziewają się, że w nadchodzących tygodniach oba kursy będą dalej rosnąć.
Warto dodać, że Bahamy uruchomiły sand dollar, własną cyfrową walutę, w październiku 2020 r. po pilotażu w 2019 r. Chiny pracują nad takim projektem od 2014 r., a w 2020 r. uruchomiły programy pilotażowe.