REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Bitcoin bliski pobicia rekordu. Pierwszy ETF zalicza doskonały start z miliardowymi obrotami

W nocy polskiego czasu bitcoin otarł się o rekord. Cena za jedną monetę powędrowała już w okolice 64,4 tys. dol. Do historycznego wyniku zabrakło jedynie kilkuset dolarów.

20.10.2021
15:04
bitcoin-energia-potrzeby
REKLAMA

Jeszcze 21 lipca cena bitcoina wynosiła 29,8 tys. dol. Od tego czasu kurs najpopularniejszej kryptowaluty nieustannie rośnie. Kwartał później na liczniku mamy 64,434 tys. dol.

REKLAMA
 class="wp-image-1576669"

Do rekordu brakuje już bardzo niewiele. Pół roku temu bitcoin zameldował się blisko granicy 65 tys. dol.

Impulsem dla wzrostu okazały się być doniesienia o dopuszczeniu do obrotu kontraktów terminowych na bitcoinie.

Wystartował bitcoinowy ETF

Jego konstrukcja zakłada dążenie do zainwestowania 30 proc. środków w kontrakty futures na bitcoina i 70 proc. w instrumenty rynku pieniężnego. Pierwszą sesję udało mu się zamknąć ze wzrostem 4,8 proc.

 class="wp-image-1576684"
Kurs ProShares Bitcoin Strategy ETF za CNBC.

Instytucje są zadowolone, bo ETF daje im ekspozycję na szybko rosnące aktywo. Jednocześnie ich apetyt rośnie na kolejne instrumenty - takie, który cena byłaby powiązana z kursem bitcoina. Te zatwierdzić musi jednak wpierw amerykański SEC.

Zupełnie inne nastroje panują zaś w Chinach. Transakcje z wykorzystaniem bitcoina są tam zakazane i surowo karane. Ba, KPCh pozbyła się nawet krypto-górników, dla których jeszcze niedawno Mandżuria, i inne bogate w węgiel rejony, były prawdziwym eldorado.

Blisko rekordu jest też indeks S&P500

Ten napędzają zaś dobre wyniki spółek giełdowych - ostatnio Netfliksa i United Airlines. S&P500 brakuje już tylko 25 pkt. do pobicia rekordu, co może się stać już we środę.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA