REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Bitcoin puchnie jak szalony. Przebił granicę 20 tys. dol.

Bitcoin nie był tak wysoko od początku listopada. Psychologiczna granica została pokonana dzięki dwóm doniesieniom. Pierwszym jest hamująca inflacja w Stanach Zjednoczonych, a drugim pozytywne wieści od śledczych badających sprawę FTX-a. Udało się im zabezpieczyć 5 mld dol. w środkach z upadłej giełdy.

16.01.2023
8:36
bitcoin-bankomat-wymiana
REKLAMA

W sobotę bitcoin osiągnął dawno niewidywany poziom - w najwyższym momencie za jedną monetę płaciło się aż 21, 299 tys dol. To wzrost z 16,5 tys. dol., ile najpopularniejsza kryptowaluta była warta w grudniu.

REKLAMA

Bitcoin rośnie od początku roku - to już 29 proc.

 class="wp-image-2013508"
Cena bitcoina za ostatnie pół roku.

Dzięki wzrostom na bitcoinie cały rynek kryptowalut poszedł do góry, a jego kapitalizacja przekroczyła bilion dolarów (na 14 stycznia to 1 bilion 24 miliardy). Bitcoin odpowiada za jego największą część - 40 proc.

Zyskiwały również inne kryptowaluty - oto ich wzrosty w ujęciu tygodniowym:

  • ether - 22 proc.
  • cardano - 29 proc.
  • BNB - 17 proc.
  • dogecoin - 20 proc.
  • solana - 70 proc.

Dobra wiadomość: kryptowaluty w końcu rosną. Zła: wciąż są skorelowane z odczytami gospodarczymi

Sean Farrell, strateg firmy Fundstrat, sugeruje w Bloomberg, że wzrost powiązany jest z doniesieniami o hamującej inflacji. Według specjalisty rynek kryptowalut ma wciąż być silnie powiązany z sytuacją gospodarczą – korelację obserwujemy już od czasów pandemii.

Nie jest to najszczęśliwsza obserwacja, gdyż kryptowaluty miały stanowić alternatywną formę oszczędzania w stosunku do tradycyjnego systemu finansowego. Mówiąc prościej: kiedy nie dało się zarobić na walutach czy akcjach, to bitcoin miał przynosić zwroty. Takie zjawisko niestety nie ma miejsca.

Pozytywnie nastrajać mogą za to doniesienia z postępowania likwidacyjnego giełdy FTX. Likwidatorom udało się bowiem odzyskać środki warte 5 mld dol. Choć sama giełda była warta 32 mld dol., zabezpieczenie części środków zostało przywitane z ulgą przez wierzycieli.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA