REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Tani bitcoin i drogi prąd to przepis na katastrofę kopalni kryptowalut. Pierwszy gigant ogłosił bankructwo

Utrzymująca się niska cena bitcoina i rosnące koszty energii doprowadziły Core Scientific na skraj bankructwa. To zły omen dla całego rynku krypto, gdyż amerykańska firma odpowiada za 5 proc. mocy obliczeniowej w sieci bitcoina.

21.12.2022
21:01
Tani bitcoin i drogi prąd to przepis na katastrofę kopalni kryptowalut. Pierwszy gigant ogłosił bankructwo
REKLAMA

Core Scientific weszła na amerykańską giełdą w czasie ostatniej hossy na kryptowalutach. W kwietniu, kiedy jednego bitcoina kupowało się za ponad 50 tys. dol., rynek wyceniał akcje firmy na blisko 10 dol. Dziś każda z nich jest już warta zaledwie 10 centów.

REKLAMA

W ciągu ostatniego roku Core Scientific straciła ponad 99 proc. kapitalizacji. Kapitalizacja firmy wynosi obecnie zaledwie 36 mln dol.

 class="wp-image-1996582"
Notowania Core Scientific za ostatni rok.

Na kłopoty firmy złożyły się dwa najważniejsze czynniki wpływające na biznes kryptowalutowy. Cena bitcoina już od pół roku utrzymuje się w granicach 20 tys. dol., a to oznacza, że kopalnie mogą sprzedawać kryptowaluty ze znacznie mniejszym zyskiem, niż wcześniej.

 class="wp-image-1996597"
Notowania bitcoina za ostatni rok.

Z drugiej strony kopanie kryptowalut staje się coraz mniej opłacalne ze względu na wysokie ceny energii, kształtowane m.in. przez wojnę Rosji z Ukrainą. Core potrzebuje zaś dużo prądu, aby zasilać koparki kryptowalut – komputery wyspecjalizowane w potwierdzaniu transakcji.

Wniosek o upadłość

Amerykańska firma nie jest już w stanie spłacać długu, zaciągniętego w celu kupna koparek. Firmie nie pomogła nawet pożyczka w wysokości 72 mln dolarów, udzielona przez B. Riley Financial. 21 grudnia spółka ogłosiła niewypłacalność.

Jak podaje CNBC, Core nie będzie sprzedawać koparek. Firma nadal będzie kopała kryptowaluty, a pozyskane środki przeznaczy na spłatę wierzycieli.

Bankructwo Core to zły omen dla rynku kryptowalut

REKLAMA

Już wcześniej podobny wniosek złożył krypto-pożyczkodawca, Celsius, jeden z klientów Core. W trudnej sytuacji znajdują się również konkurenci firmy - Greenidge Generation i Argo. Pierwszy stracił w drugim kwartale 100 mln dol., a drugi inwestora, który miał zapewnić finansowanie na przetrwanie trudnego okresu. Jego końca niestety wciąż nie widać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA