REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Zakupy /
  4. Środowisko

Biedronka rozprawia się z plastikiem. Te liczby robią wrażenie

Obecnie konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na to, żeby żywić się ekologicznie, ale również sprawdzają, czy dany produkt jest w opakowaniu eko. Wszyscy wiedzą, że plastik zalewa świat, a Biedronka postanowiła powalczyć o zmniejszenie jego ilości. W jaki sposób?

03.03.2023
16:44
Biedronka rozprawia się z plastikiem. Te liczby robią wrażenie
REKLAMA

Większość sklepów zastanawia się, jak wyjść na przeciw oczekiwaniom klientów, którzy chcieliby żyć bardziej eko. Różne akcje, które proponują dyskonty, mają na celu zmniejszyć emisję CO2. Biedronka podjęła nowe kroki i widać już pierwsze efekty.

REKLAMA

Mała rewolucja o globalnym znaczeniu

Tylko w 2022 roku Biedronka zredukował ilość plastiku pierwotnego w opakowaniach marek własnych wprowadzanych do obrotu, zmieniając w sumie ponad 150 opakowań marek własnych na opakowania ekologiczne.

Sieć w zakresie wykorzystania tworzyw sztucznych w swojej działalności podjęła dwa kluczowe zobowiązania:

  1. Zmniejszenie o 7 proc. w 2021–2023 zużycia plastiku mierzonego w tonach opakowań plastikowych na 1 mln euro obrotu, w porównaniu z 2018 rokiem.
  2. Zwiększenie do roku 2023 zawartości plastiku pochodzącego z recyklingu do 10 proc. w stosowanych opakowaniach z tworzyw sztucznych.

Z danych wynika, że Biedronka w 2022 roku zmniejszyła aż o 1290 ton użycie plastiku pierwotnego, wprowadzając ekozmiany. Trzeba przyznać, że wyniki robią wrażenie, choć i tak jest to kropla w morzu potrzeb.

Redukcja plastiku z opakowań naszych produktów o 650 ton w skali roku, to prawie trzy razy więcej niż uzyskana redukcja w 2021 roku. Wierzymy, że w ten sposób możemy razem działać dla bardziej zrównoważonego wykorzystania surowców. Nasza planeta jest tylko jedna - mówi Katarzyna Grabarska, manager ds. eko-projektowania opakowań i rozwoju marki w sieci Biedronka

Kluczowe procesy wspomagające recykling

REKLAMA

Redukcja wagi opakowań z tworzyw sztucznych oraz jednoczesne użycie tworzyw pochodzących z recyklingu było jednym z kluczowych procesów. W drugim przypadku aż 644 tony surowca pochodziły z ponownego przetworzenia odpadów pokonsumenckich, zapobiegając w ten sposób wprowadzeniu tej ilości surowców pierwotnych do obiegu.

Jak podaje Biedronka, do produkcji opakowań polimerowych wykorzystano także 1,4 tony mniej sadzy (dodatku do barwników używanych do produkcji czarnych i ciemnych tworzyw) i zastosowano kolejne dodatkowe innowacje, które dopełniły skali, np. zmieniono etykiety termokurczliwe w kolejnych 10 produktach, tak aby klienci mogli w łatwy sposób je rozdzielić od butelki (dodano perforacje ułatwiającą rozdział elementów).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA