REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Biedronka odchudzi Polaków

Światowa Federacja Otyłości alarmuje, że nadużywający śmieciowego jedzenia w ciągu najbliższych 12 lat będą zmagać się z nadwagą lub otyłością. Aby dokonać zmian, potrzebna jest profilaktyka i zmiana nawyków żywieniowych. Tylko jak to zrobić, gdy sklepowe półki uginają się od czekolad, chipsów i słodzonych napojów. Fot. Karolis Kavolelis / Shutterstock.com

27.03.2023
18:31
Biedronka odchudzi Polaków
REKLAMA

Polacy są coraz bardziej świadomi zagrożenia, jakie niesie za sobą nadmierne spożywanie przetworzonych produktów. W sklepach można niejednokrotnie natknąć się na klientów, którzy sprawdzają składy produktów i od tego uzależniają swój zakup.

REKLAMA

Produkty odchudzone o 450 ton cukru, soli i tłuszczu

Biedronka zapewnia, że zdaje sobie sprawę, iż jako duża sieć sklepów swoimi posunięciami wpływa na klientów, których jest ponad 4 mln dziennie, Stąd walka o wyższą jakość i optymalny profil odżywczy produktów marki własnej, dlatego sieciówka rozpoczęła „odchudzanie” produktów ze składników, których nadmierna konsumpcja niesie za sobą niekorzystne skutki zdrowotne. Tylko w ubiegłym roku dzięki temu na rynek nie wprowadzono około 450 ton cukrów, tłuszczów i soli.

Statystyki pokazują, że w ciągu 12 miesięcy sieć sklepów poprawiła profil odżywczy dziesiątek produktów, zapobiegając tym samym wprowadzeniu na rynek ponad 181 ton tłuszczu, ponad 45 ton soli i ponad 221 ton cukrów.

Ogółem od chwili uruchomienia programu reformulacji (pisownia oryginalna, zmiana składu – przyp. red.) dziewięć lat temu, dzięki działaniom sieci, na rynek, czyli w praktyce na talerze Polaków, nie trafiło niemal 5,5 tys. ton cukru, ponad 2,1 tys. ton tłuszczu oraz niemal 300 ton soli - wylicza sieć.

Rozpowszechnianie dobrych zasad w drodze do zdrowego trybu życia

Biedronka poprawia wartości odżywcze produktów marki własnej od 2014 roku. Efektem wspólnej pracy z partnerami handlowymi jest ponad 300 produktów, w których przy zachowaniu walorów smakowych, zredukowana została ilość cukrów, tłuszczu i soli, wzrosła zawartość błonnika.

W 2022 r. do listy „odchudzonych” produktów dodano m.in.: pyzy i krokiety z mięsem, pierogi ruskie oraz kopytka (ograniczenie soli i tłuszczu), sos czosnkowy Madero i wybrane keczupy (ograniczenie soli i cukru), wybrane serki homogenizowane Tutti (ograniczenie cukru), muesli z owocami i orzechami (ograniczenie cukru), wybrane warzywa marynowane (ograniczenie soli).

Choć nasza strategia zrównoważonego rozwoju obejmuje odpowiedzialność za cały łańcuch związany z życiem produktu, to poprawa profilu odżywczego, edukacja żywieniowa i promowanie zdrowego stylu życia jest jednym z jego głównych filarów - informuje Katarzyna Zgieb, starszy menedżer ds. żywienia i rozwoju jakości w sieci Biedronka

Biedronka uświadamia młodzież

Warto przypomnieć, że niedawno rozpoczęła się 30. jubileuszowa Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką. Młodzież po raz kolejny może wziąć udział w konkursie dotyczącym promowania zdrowego stylu życia i ekologii.

Według Światowej Organizacji Zdrowia nadwaga i otyłość dotyczy 32 proc. dzieci w Polsce w wieku 7-9 lat, co daje nam niechlubne 8. miejsce w Europie. Jeżeli aktualne trendy zostaną utrzymane, w 2035 roku jedna na cztery osoby na świecie będzie miała nadwagę lub otyłość. Wskaźnik otyłości wśród dzieci rośnie nawet szybciej i szacuje się, że podwoi się do 2035 roku - zauważa Katarzyna Zgieb,

REKLAMA

W trakcie Olimpiady uczniowie będą organizować wydarzenia związane z promowaniem postaw prozdrowotnych w swoich lokalnych społecznościach. Laureat otrzyma indeks na jeden z uniwersytetów, który objął Olimpiadę honorowym patronatem. Olimpiada Zdrowia PCK to konkurs przeznaczony dla uczniów klas 6-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich.

Konkurs składa się z czterech etapów – szkolnego, rejonowego (powiatowego), okręgowego (wojewódzkiego) i finału. Na każdym etapie Olimpiady uczestnicy rozwiązują test wiedzy obejmujący zagadnienia związane z promocją zdrowia, zdrowym stylem życia, zdrowym żywieniem, promowaniem aktywności fizycznej, ekologii, a także przeciwdziałaniem marnowaniu żywności i surowców. Każdego roku w Olimpiadzie bierze udział około 40 tys. osób.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA