REKLAMA

Chcesz coś z Avonu? Sprawy się komplikują, bo spółka złożyła wniosek o upadłość

Spółka Avon Products złożyła w amerykańskim sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. To spółka-córka firmy Natura, która jest właścicielem marki kosmetyków Avon między innymi w Europie. Działająca w systemie sprzedaży bezpośredniej firma coraz gorzej radziła sobie w dobie sprzedaży przez internetowej, ale najbardziej zaszkodził jej skandal z rakotwórczymi kosmetykami. Upadłość nie oznacza jednak końca działalności firmy, bo po procesie restrukturyzacji Avon ma działać dalej.

Chcesz coś z Avonu? Sprawy się komplikują, bo spółka złożyła wniosek o upadłość
REKLAMA

Wniosek o ogłoszenie upadłości złożyła spółka Avon Products należąca do brazylijskiej grupy Natura. Firma działa pod marką Avon działa w Europie i w Ameryce Łacińskiej, ale wniosek o ochronę przed wierzycielami z tak zwanego rozdziału 11 złożyła w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, na rynku amerykańskim prawa do marki Avon ma zupełnie inny podmiot i jego biznes kręci się normalnie.

REKLAMA

Bankructwo Avonu

Jak donosi amerykański „Forbes”, wniosek o ogłoszenie upadłości ma bezpośredni związek z pozwami sądowymi, jakie wobec Avonu wystosowały setki klientów tej firmy, oskarżając ją o sprzedawanie rakotwórczych kosmetyków i zatajenie tego faktu przed konsumentami. Avon musi liczyć się z odszkodowaniami idącymi w dziesiątki, a nawet setki milionów dolarów, co może oznaczać dla firmy utratę płynności finansowej.

Słynąca ze stosowania modelu sprzedaży bezpośredniej, czyli z udziałem konsultantek niebędących pracowniczkami, firma ma jednak istotne problemy ze swoim modelem biznesowym. Avon był pod coraz większą presją konkurencji sprzedającej kosmetyki przez internet, więc w końcu uruchomił także taki kanał sprzedaży, ale to uderzyło w interesy tysięcy konsultantek żyjących z prowizji od sprzedaży bezpośredniej.

Więcej o producentach kosmetyków przeczytacie w tych tekstach:

Zgłoszenie wniosku o upadłość nie oznacza zakończenia działalności Avonu między innymi w Polsce, a przynajmniej nie takie są plany jego spółki-matki. Brazylijski gigant Natura deklaruje, że wynikająca z rozdziału 11 amerykańskiego prawa upadłościowego ochrona przed wierzycielami ma służyć przeprowadzeniu restrukturyzacji firmy Avon Products, w tym głównie pozbyciu się części długów.

Avon w Polsce

Natura zapowiada wręcz, że zamierza wykupić od koreańskiej spółki LG Household & Health Care prawa do marki Avon na rynku amerykańskim i kanadyjskim, a następnie skonsolidować całą działalność pod marką Avon. Brazylijska spółka deklaruje, że nie wycofa się z żadnego kraju, na którym obecnie działa pod marką Avon, a nawet nie przeprowadzi żadnych zwolnień.

REKLAMA

Jak czytamy na polskiej stronie internetowej Avonu, marka weszła na polski rynek w 1992 r., a w 1995 r. wydała pierwszy katalog. Firma podaje, że obecnie w naszym kraju działa aż 175 tys. konsultantek, a jej fabryka w Garwolinie jest „największym i najbardziej zaawansowanym technologicznie zakładem produkcyjnym Avon na świecie”. Firma podaje też, że rekordowy zarobek 107 tys. zł netto osiągnęła jedna z konsultantek w 2021 r.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA