REKLAMA

Dodatkowe megatony dwutlenku węgla w atmosferze. Arktyka nękana wielkimi pożarami

Światowa Organizacja Meteorologiczna podała przerażające dane. Arktyka płonie. Z powodu bardzo wysokich temperatur tylko w czerwcu wybuchło tam ponad sto pożarów. To spowodowało, że do atmosfery dostało się tyle dodatkowego CO2, co przez rok emituje cała Szwecja.

Arktyka nękana przez pożary
REKLAMA

Tylko w minionym, bardzo ciepłym czerwcu, gdy w Polsce średnia temperatura była wyższa aż o 3,4 stopnia od najcieplejszej w tym miesiącu do tej pory, na Arktyce wybuchło ponad sto pożarów. Niektóre ogromne, trawiące tereny zajmujące powierzchnię nawet 100 tys. boisk piłkarskich. Jeden pożar w Albercie ogarnął teren wielkości Luksemburga. 

REKLAMA

Czytaj też:

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) tym samym do atmosfery dostało się tyle dodatkowego dwutlenku węgla, że było go więcej niż po arktycznych pożarach na przestrzeni 2010–18. 

Arktyka z pożarami każdego dnia

Wg WMO w tym roku na Arktyce wybuchło już ponad 400 pożarów, a kolejne nowe powstają tak naprawdę każdego dnia. Patrząc na średnie temperatury trudno się jednak temu zjawisku dziwić. Na Syberii przecież w ciągu ostatniego czerwca temperatura była wyższa aż o 10 st. C względem swojej średniej długoterminowej. 

Na Alasce z kolei odnotowano drugi rekordowo ciepły czerwiec z kolei. W lipcu nie ma co też szukać oddechu ulgi. Termometry 4 lipca wskazywały tam nawet 32 st. C. Zaledwie 10 dni potrzebował pożar na spalenie i zniszczenie lądu wielkości wyspy Rhode Island. W tym roku ogień nie oszczędził nawet Grenlandii. Pożar pojawił się w pobliżu Qeqqata Kommunia na zachodnim skrzydle lodowej wyspy.

 class="wp-image-953845"

Schronisko na czyste powietrze?

Gwałtowne pożary na Arktyce (do tej pory występujące między majem a październikiem, ale to też się już zmienia) nie stanowią tylko pozycji statystycznej. Wpływają na globalny klimat, o czym niestety ostatnio mogą przekonać się mieszkańcy Fairbanks - miasta na Alasce. Tam ostatnio zanieczyszczenie powietrza osiąga poziomy zmuszające ludzi do zostawania w domu. Dlatego zdecydowano się na uruchomienie schroniska na czyste powietrze.

REKLAMA

Schronisko na czyste powietrze czynne jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA