REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Ambitne plany Polek na macierzyńskim. Panom ewidentnie też by się przydała taka przerwa

Z raportu „Bizneswoman Roku: Przedsiębiorczość Polek a życie rodzinne” wynika, że spora grupa pań po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego chciałaby rozpocząć własną działalność. Powód? Ich zdaniem praca na własny rachunek ułatwia opiekę nad dziećmi i domem.

12.01.2023
14:19
Ambitne plany Polek na macierzyńskim. Panom ewidentnie też by się przydała taka przerwa
REKLAMA

44,3 proc. Polek prowadzących biznes postrzega ten fakt jako ułatwienie w życiu rodzinnym, choćby ze względu na elastyczne godziny pracy. 31,2 proc. jest przeciwnego zdania – wynika z raportu „Bizneswoman Roku: Przedsiębiorczość Polek a życie rodzinne” stworzonego specjalnie na 14. konkurs Bizneswoman Roku.

REKLAMA

Prowadzę firmę i kochającą rodzinę

13,2 proc. deklaruje, że własna działalność nie wpływa na ich życie rodzinne. W porównaniu z ubiegłym rokiem odsetek pań zgadzających się z tym stwierdzeniem wyraźnie spadł.

W 2022 r. było ich 20,5 proc., dodatkowo co trzecia przedsiębiorcza Polka uważała, że prowadzenie własnej firmy ułatwia życie rodzinne, a przeciwnego zdania było aż 39 proc. badanych.

Wyniki tegorocznego badania pokazują, że polskie przedsiębiorczynie coraz częściej są zdania, że prowadzenie swojego biznesu nie wpływa negatywnie na relacje z bliskimi – wskazują autorzy badania.

Co 12 Polka na macierzyńskim myśli o otwarciu firmy

Spośród kobiet, które nie prowadzą własnej działalności, ale chciałyby to robić, 8,5 proc. sądzi, że nie przekłada się to na życie rodzinne. Blisko 40 proc. uważa, że to ułatwienie. Przeciwnego zdania jest niemal co trzecia respondentka.

Również co trzecia Polka przebywająca na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym zamierza po jego zakończeniu wrócić do aktywności zawodowej, ale planuje zmienić pracodawcę lub branżę. Ponad jedna piąta planuje powrócić do pracy w dotychczasowym wymiarze, 11,3 proc. – w ograniczonym.

Gotowość do wznowienia aktywności zawodowej, gdy dziecko będzie starsze deklaruje 17 proc. pań. Własną działalność zamierza rozpocząć 8,5 proc. ankietowanych.

Panowie nie wybierają się na urlop rodzicielski

Przytłaczająca większość badanych (86 proc.) przyznała, że ich partner nie korzystał i nie zamierza korzystać z urlopu rodzicielskiego. Hmm, sądząc po ambitnych planach Polek ich mężom też by się przydało nabrać dystansu do obecnej pracy...

39 proc. nie widzi takiej potrzeby, podobny odsetek przekonuje, że ojciec nie ma takiej możliwości ze względu na formę zatrudnienia. Co szósta pani odpowiedziała, że nie wchodzi to w grę ze względów finansowych.

44,8 proc. przedsiębiorczyń Polek deklaruje, że z partnerem po równo dzielą się obowiązkami domowymi oraz rodzinnymi. Ponad jedna czwarta przyznaje, że w ich związku taki równy podział nie występuje.

Praca zdalna jest okej. Polki chwalą sobie home office

60 proc. uważa, że praca w trybie zdalnym lub hybrydowym ułatwia kobietom pracę ze względu na możliwość łączenia jej z opieką nad dzieckiem, ale wśród ankietowanych z tej grupy, które prowadzą firmę, tego zdania była jedynie co druga badana.

REKLAMA

18,8 proc. uważa, że tryb zdalny ma negatywny wpływ na ich pracę. Tak samo odpowiedziało 23,6 proc. pań prowadzących firmy. Blisko co dziewiąta badana uważa, że tryb zdalny nie ma wpływu na wykonywaną pracę.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA