REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Pomagają przenosić dane z papieru do komputerów. Na ich rozwiązaniu skorzysta każda firma

Alphamoon automatyzuje obsługę dokumentów i redukuje koszty przenoszenia informacji z papieru do pamięci komputera. Dzięki temu firmy mogą przetwarzać więc dokumentów bez konieczności rozbudowywania zespołu.

14.05.2022
17:46
Pomagają przenosić dane z papieru do komputerów. Na ich rozwiązaniu skorzysta każda firma
REKLAMA

Wszystkie przedsiębiorstwa, które osiągają pewną skalę, borykają się z dużą górą papierowych dokumentów, które muszą przetwarzać. Często skutkuje to powstaniem wąskiego gardła, które blokuje pracę całych zespołów. Właśnie ten problem rozwiązuje Alphamoon, który automatyzuje przetwarzanie dokumentów w przedsiębiorstwach. System umożliwia między innymi łatwe wydobywanie tekstu z rachunków, faktur i umów.

REKLAMA

OCR to jedynie część przetwarzania dokumentów

Konwersja skanu lub zdjęcia dokumentu do postaci cyfrowej to dopiero początek. Później w ruch idą techniki ML i NLP, pozwalające na rozpoznawanie typu dokumentu, ekstrakcję specyficznych informacji (np. nazwisk, adresów, dat, kwot itp.) nawet z pełni nieustrukturyzowanych dokumentów czy wyszukiwanie kontekstowe w dokumentach. Znacznie prościej można też analizować w ten sposób nowe typy dokumentów w nowych językach. Wystarczy jedynie douczyć algorytmy na podstawie nowych danych.

-Algorytmy są w stanie uogólniać pozyskaną wiedzę i przenieść ją na nowe wzory dokumentów, o innej strukturze lub formacie. Jest to podejście bardzo elastyczne i skalowalne

mówi Adam Gonczarek, CTO i co-founder Alphamoon.

Starsze technologie OCR wymagały powtórnej konfiguracji, co kosztowało i było czasochłonne. Polski system sam dostosuje się do nowego wzoru, a natura machine learning sprawia również, że algorytm osiąga większą skuteczność w miarę napływu kolejnych porcji danych. Nie zawsze AI będzie jednak w 100-procentowo pewne słuszności podejmowanych decyzji. Wówczas system poprosi człowieka o weryfikację.

Rozpoznając schematy występujące w danych, przedsiębiorstwa mogą rozwijać dodatkowe produkty lub oferować lepsze usługi swoim użytkownikom końcowym. To miliardowy rynek

– mówi Dr Marcus Erken, partner w funduszu Sunfish Partners.

Alphamoon pomaga przenosić papierowe dokumenty w świat IT

Dzięki temu można wykorzystywać zgromadzone w nich informacje do dalszych procesów w firmie. Do skonwertowanego dokumentu można dowiem dołączyć w pełni ustrukturyzowany XML, zawierający kluczowe, wyekstrahowane informacje.

Stawiamy na technologię, którą nie tylko rozpoznaje tekst, klasyfikuje dokumenty i wyciąga z nich kluczowe informacje, ale także dostarcza narzędzi, który pozwalają efektywnie włączyć w ten proces użytkownika biznesowego, dając maksymalną synergię pomiędzy człowiekiem i sztuczną inteligencją

podkreśla Gonczarek.

System pomaga je łączyć z dokumentami elektronicznymi, które nie zawierają uporządkowanej informacji, czyli np. z e-mailami. Następnym krokiem jest już automatyzacja procesów i stworzenie firmowego repozytorium dokumentów.

To podstawa do tworzenia ustrukturyzowanych baz wiedzy, dających możliwość efektywnego i kontekstowego wyszukiwania informacji (a’la Google) w repozytoriach dokumentów

– dodaje Gonczarek.
 class="wp-image-1796353"

Co w praktyce automatyzować może Alphamoon?

Startup celuje w średnie i duże przedsiębiorstwa, przede wszystkim z branży finansowej. Już teraz z jego rozwiązania korzystają m.in. Santander Bank, PEKAO S.A., PGNiG oraz Kruk S.A. Oto kilka procesów, które automatyzują z użyciem Alphamoon:

  • czytanie wybranych pól i pozycji z tabel na fakturach w procesie księgowania wydatków,
  • wyszukiwanie informacji na temat dłużników w dokumentacji dot. sprawy windykacyjnej, w procesie tzw. skip tracingu,
  • rozpoznawanie przyczyn reklamacji w procesie obsługi klienta w banku,
  • czytanie danych z dokumentów finansowych, jak rachunku zysków i strat, bilanse itp. w procesach leasingowych
  • odczytywanie produktów wraz z ich parametrami z zamówień ofertowych w procesie generowania ofert dla klientów

11 mln zł na wykorzystanie machine learning i ekspansję zagraniczną

REKLAMA

W połowie ubiegłego roku spółka otrzymała granty od Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, na łączną kwotę 5,6 mln zł. Teraz udało jej się zaś zamknąć rundę seed na 4 mln zł, której przewodził fundusz Sunfish Partners (przy udziale Satus Starter).

Środki zostaną wykorzystane przede wszystkim na rozwój zespołu sprzedażowego i marketingowego oraz ekspansję na rynki zachodnie. Alphamoon planuje też oferować narzędzia do automatyzacji wszystkich procesów związanych z przetwarzaniem dokumentów i tekstu, począwszy od OCR, klasyfikacji i ekstrakcji danych, przez budowanie baz wiedzy i automatyczne generowanie dokumentów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA