Akcje Ubisoftu kupiły bilet na rollercoaster. Chińczycy inwestują, inwestorzy mają obawy
Ubisoft traci na giełdzie mimo partnerstwa z Tencentem i inwestycji na ponad miliard euro. Rodzina Guillemot utrzymała kontrolę nad firmą i wydzieliła najważniejsze marki do spółki-córki.

Francuski producent gier poinformował w czwartek, że chiński gigant technologiczny Tencent zainwestuje 1,16 miliarda euro w spółkę zależną Ubisoftu w zamian za około 25 proc. udziałów. Nowa spółka, wyceniana na około 4 miliardy euro - ponad dwukrotność obecnej kapitalizacji rynkowej Ubisoftu - będzie zarządzać popularnymi seriami: Assassin's Creed, Far Cry i Tom Clancy's Rainbow Six.
Najnowszy przedstawiciel pierwszej z nich niedawno zadebiutował na rynku. Gra o podtytule “Shadows” zbiera pozytywne opinie, pomimo kontrowersji towarzyszących premierze (sterować możemy bowiem czarnoskórym samurajem w Japonii).
Dlaczego akcje spadły?
Według analityków cytowanych przez Reutersa amerykańskie fundusze hedgingowe zaczęły grać na spadki akcji Ubisoftu, gdy okazało się, że firma planuje spłacić jedynie 500 milionów euro zadłużenia z pozyskanych środków. Na koniec września dług netto Ubisoftu wynosił 1,1 miliarda euro.

Reszta Ubisoftu obciążona jest wysokimi kosztami operacyjnymi i długiem. Firma nie jest magicznie więcej warta tylko dlatego, że oddzieliła dobre aktywa od złych - ocenia Michael Pachter, dyrektor zarządzający ds. badań kapitałowych w Wedbush Securities.
Ubisoft może czekać odchudzanie
Ostatnie lata to bowiem pasmo średnio udanych premier francuskiego producenta, co doprowadziło do utraty prawie połowy wartości giełdowej w ubiegłym roku. Analitycy podkreślają dojście do porozumienia pomiędzy rodziną Guillemot (założyciel i największy akcjonariusz Ubisoftu), a największym zagranicznym inwestorem. Wydzielenie rodowych skarbów oznacza jednak, że pozostałą część firmy może czekać restrukturyzacja. Dla założycieli Ubisoftu to jednak duży sukces. Utrzymali bowiem kontrolę nad najpopularniejszymi markami i pozyskali środki na produkcję kolejnych tytułów.
Czytaj więcej o grach komputerowych:
Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana przed końcem 2025 roku, pod warunkiem uzyskania wszystkich niezbędnych zgód regulacyjnych.