REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Świat przygląda się, jak Amerykanie uciekają z Afganistanu. Na giełdach czerwono

Amerykańska kompromitacja w Afganistanie nie jest rynkowym gejmczendżerem, choć na pewno nie służy giełdom, gdy pojawiają się doniesienia o kolejnych zachorowaniach w Azji i w Europie i możliwych problemach w globalnym handlu.

16.08.2021
10:47
Świat przygląda się, jak Amerykanie uciekają z Afganistanu. Na giełdach czerwono
REKLAMA

Słabe dane z Chin – spadek produkcji przemysłowej plus problemy w drugim największym porcie, czwarta fala covida, wreszcie talibowie w Kabulu powodują, że początek tygodnia nie zaczął się dobrze na giełdach.

REKLAMA

W Chinach i Japonii od początku sesji było czerwono, Nikkei większość sesji poruszał się na dużym ponad 1,5-proc. minusie.

 class="wp-image-1511230"
Nikkei225. Źródło: Stooq.pl

Na Dalekim Wschodzie największym problemem wydają się być słabe dane z chińskiej gospodarki i problemy w Ningbo, drugim największym porcie Państwa Środka i trzecim świata. Dane o 1,3-proc. dynamice japońskiego PKB są bowiem oceniane raczej pozytywnie.

Otwarcie w Europie wyglądało gorzej niż w Azji, na zielono otworzyły się zaledwie dwa, trzy rynki. Indeksy na największych europejskich giełdach w Londynie, Niemczech i Francji traciły od 0,2 do 0,6 proc.

 class="wp-image-1511254"
DAX. Źródło: Stooq.pl

Czekamy na kolejny rekord WIG20?

W Warszawie WIG i WIG20 rozpoczęły dzień 0,5-proc. spadkami. Nie jest to jednak rozpaczliwe tąpnięcie i z obecnych pozycji indeksy łatwo mogą wybić się ponad ubiegłotygodniowe zamknięcia. To tym bardziej prawdopodobne, że u nas poniedziałkowemu cofnięciu sprzyjały rekordy, jakie bił w ubiegłym tygodniu WIG20.

 class="wp-image-1511221"
Rekord w wykonaniu WIG20. Źródło: Stooq.pl

Indeks skupiający największe spółki notowane na giełdzie w Warszawie dosłownie w ostatnich minutach sesji osiągnął najwyższy poziom w historii – 2302 pkt. Teraz nowy cel to 2350 pkt.

 class="wp-image-1511224"
WIG20 w poniedziałek. Źródło: Stooq.pl

W poniedziałek w pierwszej godzinie sesji wśród największych spółek najlepiej radziły sobie Dino, Tauron i JSW, a najgorzej: brylujący w piątek CD Projekt oraz Mercator i Allegro.

Kompromitacja w Afganistanie nie zaszkodzi giełdom

Kamil Cisowski, analityk Xeliona, napisał w porannym komentarzu, że w poniedziałek uwaga rynków skupiła się co prawda na kompromitującej ewakuacji Amerykanów z Afganistanu, ale jego zdaniem nie będzie to miało wielkiego przełożenia na to, co się dzieje na rynku.

Z perspektywy rynkowej na razie nie wydaje się, by przejęcie Kabulu miało stać się ważnym wydarzeniem – uznał Cisowski.

REKLAMA

Po 20 latach kraj zostaje oddany we władanie talibom, którzy w kilka dni rozbili wyszkolone przez Wuja Sama jednostki, przejmując sprzęt wojskowy warty 88 mld. dol. W sumie przez dwie dekady Amerykanie utopić mogli pod Hindukuszem według niektórych wyliczeń nawet 2,5 bln dol. Niemniej jednak:

Jest to pierwsza bardzo poważna porażka administracji Bidena w polityce zagranicznej, teraz rozpoczął się proces przerzucania odpowiedzialności za nią pomiędzy obecną i poprzednią administracją – wskazał analityk Xeliona.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA