REKLAMA
  1. bizblog
  2. Społeczeństwo

Wchodzą zmiany w 500+. Dzisiaj mija pierwszy ważny termin

Od 1 lutego można składać wnioski online w ramach programu 500+. Niezmiennie rządzi zasada, że im szybciej tym lepiej. Zwolennicy tradycyjnych metod składania osobiście lub za pośrednictwem poczty - muszą poczekać jeszcze do kwietnia.

01.02.2021
8:47
500+-malzenstwo-staz
REKLAMA

1 luty to data startowa dla składających wnioski online do programu 500+. Można to zrobić za pomocą PUE ZUS, ePUAP albo za pośrednictwem serwisu Emp@tia (z wykorzystaniem profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej). Ci, którzy wolą składać wniosek osobiście w w instytucji zajmującej się wypłatą świadczeń (urząd gminy, ośrodek pomocy społecznej), muszą poczekać na swoją kolej do 1 kwietnia.

REKLAMA

Nowy nabór związany jest z nowym okresem rozliczeniowym, który teraz przypada od 1 czerwca 2021 r. do 1 maja 2022 r.

500+ z profilem zaufanym albo przez bank

Chcąc skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub z serwisu informacyjno-usługowego Emp@tia najlepiej posiadać już profil zaufany, którego założenia trwa zaledwie kilka minut. Można to zrobić za pomocą np. internetowego konta bankowego, konta w systemie Envelo Poczty Polskiej, dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Profil zaufany jest ważny przez okres trzech lat. 

Jeżeli ktoś jednak nie chce przechodzić tych formalności, dzięki którym można potwierdzić swoją tożsamość w systemach teleinformatycznych administracji publicznej, a celuje w jak najszybsze złożenie wniosku online pozostaje jeszcze bankowość elektroniczna. Taką możliwość dają prawie wszystkie banki działające w Polsce. Zakładka dotycząca składania wniosku do programu 500+ jest przez banki obecnie najczęściej dobrze wyróżniona, a wypełnienie dokumentu w niczym nie różni się od wielu innych czynności podejmowanych w ramach bankowości elektronicznej.

Im szybciej złożysz wniosek, tym lepiej

Tak jak w przypadku innych naborów do 500+ obowiązuje zasada, że im szybciej beneficjent złoży stosowny wniosek, tym prędzej może liczyć na wypłatę środków.

REKLAMA

Jeżeli dokumenty złożone będą do 30 kwietnia, przelew środków nastąpi do 30 czerwca; jeżeli między 1 a 31 maja, do 31 lipca; od 1 do 30 czerwca, do 31 sierpnia i od 1 do 31 lipca, do 30 września. Wnioskujący po 30 czerwca muszą liczyć się z tym, że przepadnie im wyrównanie za maj.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA