REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze
  3. Samorządy

Ważne zmiany w 500+. Pierwszy termin, o którym trzeba pamiętać, mija już za kilka dni

Najpierw przez dwa miesiące zdalnie przez internet, potem do końca czerwca tradycyjnie. I lepiej o tych terminach nie zapomnieć, bo inaczej kasa z rządowego programu Rodzina 500+ przejdzie ci koło nosa.

17.01.2021
9:57
500+-malzenstwo-staz
REKLAMA

W tym roku zmianie ulega okres rozliczeniowy programu Rodziny 500+. Chodzi o czas od 1 czerwca 2021 r. do 1 maja 2022 r. Dlatego rodzice, żeby móc dalej korzystać ze świadczenia, muszą znowu złożyć dokumenty. Jeżeli tego nie zrobią, stracą pieniądze.

REKLAMA

Nabór rusza 1 lutego i potrwa do 30 czerwca. Obowiązuje ta sama zasada, co wcześniej: im prędzej złożysz papiery, tym szybciej możesz liczyć na wypłatę. Zostawienie wszystkiego na ostatni moment nie popłaca. 

Rodzina 500+: od 1 lutego wnioski online

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej postanowiło określić dwa terminy składania wniosków o świadczenie w ramach programu Rodzina 500+. Pierwszy dotyczy tych, którzy zdecydują się zrobi to online. W takim przypadku wnioski można składać już od 1 lutego. Można to zrobić, jak podaje resort, za pomocą PUE ZUS, ePUAP, za pośrednictwem serwisu Emp@tia, jeśli dysponujemy Profilem Zaufania lub Podpisem Kwalifikowanym lub przez bankowość elektroniczną swojego banku. 

Rodzina 500+: tradycyjnie dwa miesiące później

Ci, którzy wolą składać dokumenty drogą tradycyjną: za pomocą poczty lub osobiście w instytucji zajmującej się wypłatą świadczeń (urząd gminy, ośrodek pomocy społecznej) będą mieli nieco więcej czasu. W ich przypadku nabór rusza dwa miesiące później, czyli od 1 kwietnia. Najważniejsze, żeby rodzice lub opiekunowie prawni zrobili to najpóźniej do 30 czerwca. Wtedy mogą liczyć na otrzymywanie świadczeń bez żadnych przerw. Przekraczając ten termin trzeba brać pod uwagę utratę pieniędzy. 

Rodzina 500+, czyli im szybciej, tym lepiej

Ministerstwo Rodziny i Polityki Socjalnej chce w ten sposób nakłonić do składania wniosków przez internet, zwłaszcza w dobie uparcie nie mijającego zagrożenia epidemiologicznego. Najważniejsze jednak, żeby się nie spóźnić. Najlepiej wniosek o świadczenie w ramach programu Rodzina 500+ założyć jak najszybciej. Wtedy równie szybko ma nastąpić wypłata pieniędzy. Jeżeli dokumenty złożone będą do 30 kwietnia, przelew środków nastąpi do 30 czerwca; jeżeli między 1 a 31 maja, do 31 lipca; od 1 do 30 czerwca, do 31 sierpnia i od 1 do 31 lipca, do 30 września. Wnioskujący po 30 czerwca muszą liczyć się z tym, że przepadnie im wyrównanie za maj. 

REKLAMA

Niespełna 5 lat i 134,4 mld zł

Resort kilka dni temu postanowił podsumować dotychczasowe wyniki Rodziny 500+. Program jest realizowany od kwietnia 2016 r., a od 1 lipca 2019 r. świadczenie to przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia. Wysokość uzyskiwanych dochodów przez rodziców lub opiekunów nie ma znaczenia. W tym czasie wsparcie objęło w sumie 6,5 mln dzieci, a do rodzin trafiło łącznie 134,4 mld zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA