REKLAMA
  1. bizblog
  2. Społeczeństwo

Zmiany w 500+. Zobacz, co trzeba zrobić, żeby przyśpieszyć wypłatę pieniędzy

Od 1 lutego wnioski w ramach programu 500+ można składać online. Zwolennicy metody tradycyjnej muszą jeszcze czekać dwa miesiące. A obowiązuje ta sama zasada, co wcześniej: im prędzej złożysz dokumenty, tym szybciej możesz liczyć na wypłatę świadczenia.

24.01.2021
8:41
500+-malzenstwo-staz
REKLAMA

W 2021 roku okres zmienia się okres rozliczeniowy programu Rodzina 500+. Rodzice, którzy nie chcą mieć żadnych przerw w wypłatach świadczeń muszą w odpowiednim czasie złożyć wniosek o 500+. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyznaczyło dwa terminy: od 1 lutego dla składających wniosek online i od 1 kwietnia dla tych, którzy chcą to zrobić za pomocą poczty lub osobiście w instytucji zajmującej się wypłatą świadczeń (urząd gminy, ośrodek pomocy społecznej). 

REKLAMA

Wnioski online można złożyć za pomocą PUE ZUS, ePUAP, za pośrednictwem serwisu Emp@tia (z wykorzystaniem profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej). 

Rodzina 500+: wniosek za pomocą PUE ZUS

Jeśli chcesz złożyć wniosek za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS, musisz mieć założone tam. Jeśli nie masz, odwiedź stronę ZUS.pl i wybierz „Zarejestruj w PUE”. Następnie wybierz metodę rejestracji: albo za pomocą profilu zaufanego przez kwalifikowany podpis elektroniczny albo za pośrednictwem bankowości elektronicznej. 

Logując się na PUE ZUS, pamiętaj, że maksymalny rozmiar pojedynczego pliku załącznika do wniosku nie może przekroczyć 1 MB, a łączny nie może być większy niż 3,5 MB. Do wniosku można dołączyć nie więcej niż pięć załączników. Akceptowalne formaty plików to: .png, .jpg, .pdf. Następnie w w menu po lewej stronie wybieramy zakładkę „Rodzina 500+” oraz opcję „Utwórz nowy wniosek”. Kreator uzupełni automatycznie dane osobowe i adresowe. Na koniec wniosek podpisujemy na trzy sposoby: kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym ePUAP albo profilem PUE.

Rodzina 500+: za pośrednictwem serwisu Emp@tia

Innym sposobem jest bezpośrednie skorzystanie z serwisu informacyjno-usługowego Emp@tia. Pierwszym. krokiem powinno być wybranie zakładki eWnioski i opcji „Złóż wniosek o świadczenie elektronicznie”. Tutaj też wymagane jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu elektronicznego.

W celu używania modułu eWnioski, należy korzystać z aktualnej wersji przeglądarek Mozilla Firefox lub Google Chrome. Użycie innej przeglądarki nie gwarantuje poprawności działania serwisu - czytamy na portalu Emp@tia.

Składających pierwszy raz wnioski o 500+, system poprosi o wypełnienie podstawowych danych: imię, nazwisko, PESEL. Obligatoryjne jest podanie adresu mailowego oraz adresu zamieszkania. Po zalogowaniu pojawi się okno wyboru wniosków elektronicznych. Wskazujemy nas interesujący, czyli Świadczenie Wychowawcze (Program „Rodzina 500+”). Następnie system wyświetli nam listę dokumentów i informacji, które należy przygotować, aby wysłać wniosek. Chodzi o dane dziecka, ale też orzeczenia sądu (o ile takie są) dotyczące sytuacji rodzinnej. Po wszystkim klikamy w „OK” i podajemy nazwę miejscowości, w której znajduje się urząd, do którego chcemy wnioskować, a na koniec wybieramy „Szukaj”. Kolejnym krokiem jest wybór właściwej jednostki.

Po wypełnieniu wniosku i zatwierdzeniu wprowadzonych danych albo dołączamy załączniki, tak żeby razem z wnioskiem nie były większe niż 3,5 MB, albo wysyłamy dokument. Potwierdzeniem ważnego wysłania wniosku jest otrzymanie na adres e-mail UPO – Urzędowego Poświadczenia Przedłożenia. O nowej korespondencji będziemy poinformowani wiadomością przesłaną na nasz adres e-mail, wpisany podczas rejestracji do modułu eWnioski. 

Rodzina 500+: pomoże też bankowość elektroniczna

Ostatnim sposobem na składania już od 1 lutego zdalnie wniosków w ramach programu „Rodzina 500+” jest skorzystanie z bankowości elektronicznej. Taką możliwość daje dzisiaj prawie każdy bank działający w Polsce, a ich lista jest na bieżąco aktualizowana. Zakładka dotycząca składania wniosku do programu „Rodzina 500+” jest przez banki obecnie najczęściej dobrze wyróżniona, a wypełnienie dokumentu w niczym nie różni się od wielu innych czynności podejmowanych w ramach bankowości elektronicznej. System korzysta z istniejących danych i wszystko przebiega szybko i sprawnie. 

REKLAMA

Wypłata pieniędzy zależy od terminu złożenia wniosku

Najlepiej wniosek o świadczenie w ramach programu Rodzina 500+ założyć jak najszybciej. Wtedy równie szybko ma nastąpić wypłata pieniędzy. Jeżeli dokumenty złożone będą do 30 kwietnia, przelew środków nastąpi do 30 czerwca; jeżeli między 1 a 31 maja, do 31 lipca; od 1 do 30 czerwca, do 31 sierpnia i od 1 do 31 lipca, do 30 września. Wnioskujący po 30 czerwca muszą liczyć się z tym, że przepadnie im wyrównanie za maj.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA