REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

200 km/h pociągiem z Warszawy do Gdańska. XX wiek w grudniu zawita także na Pomorze

Szybkość 200 km/h pociągi w Japonii i Francji przekraczają już od przeszło pół wieku, a we Włoszech z taką prędkością pociągi pendolino mkną od 1976 roku. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk właśnie pochwalił się, że już od grudnia nasz polskie pendolino będą rozpędzać się do 200 km/h między Warszawą a Gdańskiem.

29.08.2019
16:14
200 km/h pociągiem z Warszawy do Gdańska. XX wiek w grudniu zawita także na Pomorze
REKLAMA

Resort infrastruktury w czwartek zaprezentował plany modernizacji infrastruktury kolejowej w Gdańsku i województwie pomorskim. Najważniejszą inwestycją jest wielka modernizacja dworca i stacji Gdańsk Główny, ale uwagę przyciąga rychłe skrócenie czasu podróży do stolicy.

REKLAMA

Od grudnia pociągi między Trójmiastem a Warszawą pojadą z prędkością do 200 km/h, a podróż skróci się do 2,5 godz.

– powiedział minister Andrzej Adamczyk, cytowany przez "Puls Biznesu".

Dotychczas tę zawrotną w polskich realiach prędkość składy pendolino osiągały jedynie na fragmencie Centralnej Magistrali Kolejowej.

Szef resortu infrastruktury podkreślił, że jego rząd inwestuje w polską kolej i tylko do 2023 roku zamierza na ten cel wydać 100 mld zł. Dopowiedzmy, że większość z tej sumy stanowią fundusze europejskie.

Inwestycje mają objąć nie tylko same szlaki kolejowe, ale także modernizację lub budowę prawie 200 dworców w całej Polsce. Flagowym projektem jest gruntowna modernizacja zabytkowego dworca Gdańsk Główny,

Modernizacja dworca Gdańsk Główny to największy projekt realizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych

– stwierdził minister Adamczyk.

Według szefa resortu infrastruktury inwestycje PKP SA i PLK w Gdańsku to przykład dobrego wykorzystania środków dla zwiększenia komfortu pasażerów korzystających zarówno z dworca kolejowego, jak i stacji Gdańsk Główny. Jestem przekonany, że obie modernizacje przyczynią się do poprawy jakości podróży i zachęcą do częstszego korzystania z usług kolei – powiedział Adamczyk.

PKP SA podpisała już umowę z wykonawcą na kompleksową przebudowę gdańskiego dworca kolejowego Gdańsk Główny. Dzięki tej inwestycji poprawić się ma stan techniczny i estetyczny budynku oraz usprawniony ma zostać ruch podróżnych.

REKLAMA

Na dworcu pojawi się nowoczesny system monitoringu, co ma podwyższyć poziom bezpieczeństwa podróżnych i innych użytkowników dworca. Cały kompleks dworcowy zostanie przebudowany, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz: układ drogowy przy budynku dworca oraz budynek wraz z zagospodarowaniem otaczającego go terenu.

To ważny projekt, zarówno pod względem wielkości i rangi dworca, jak i wartości umowy, czyli 100 mln zł. PKP SA wychodzi naprzód oczekiwaniom podróżnych, dostosowując obiekt do ich aktualnych potrzeb. Nie zapominamy również o przeszłości – budynek zachowa wszelkie walory historyczne, tak istotne dla lokalnej społeczności i architektury miasta

– powiedział prezes PKP Krzysztof Mamiński.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA