REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Transport

PKP Cargo na finansowym dnie. Akcje spółki nigdy nie były tak tanie, rynek traci wiarę

Wycena akcji przewoźnika kolejowego leci na łeb i szyję już od czerwca, ale po czwartkowej prezentacji mizernych wyników finansowych inwestorzy "ukarali" spółkę spadkiem kursu jej akcji do najniższego poziomu od początku notowań na GPW. W poniedziałek wycena PKP Cargo nadal spada.

26.08.2019
13:52
PKP Cargo najtańsze w historii. Rynek nie wierzy, że spółka mocniej odbije się od dna
REKLAMA

Fot. Flickr/Marcin Grupiński (CC BY 2.0)

REKLAMA

Niecałe 27 zł za akcję daje wycenę PKP Cargo na poziomie około 1,2 mld zł. Jeszcze w połowie czerwca akcje przewoźnika zmieniały właściciela za 45 zł, dzięki czemu spółka była warta 2 miliardy złotych.

To jednak wciąż niewiele w porównaniu ze złotym okresem PKP Cargo na giełdzie. Od jesieni 2013 roku, gdy spółka zadebiutowała na GPW, do lipca 2015 roku rynek wyceniał ją w zakresie od 3,2 aż do 4,2 mld zł. Potem jednak wszystko zaczęło się psuć.

Od lipca 2015 roku do maja 2016 roku, gdy akcje potaniały do zaledwie 29 złotych, wartość PKP zmalała niemal trzykrotnie. Przez kolejny rok giełdową wartość spółki udało się podwoić, ale wiosna 2017 roku to ostatni okres, gdy akcje PKP Cargo zyskiwały na wartości.

 class="wp-image-970107"
Źródło: Google

Po kilku tąpnięciach znalazły się tam, gdzie są teraz — na historycznym dnie.

Skąd taki brak wiary inwestorów w PKP Cargo? Wyniki finansowe nie są przecież takie złe. Skonsolidowany zysk netto w pierwszym półroczu wyniósł 47,9 mln zł. W pierwszym semestrze zeszłego roku spółka zanotowała 89,6 mln zł zysku. Z kolei przychody ze sprzedaży wyniosły 2,42 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 2,48 mld zł.

Głównym problemem spółki jest kurczący się rynek przewozów towarów, głównie kruszyw. Co gorsza, rośnie konkurencja ze strony innych przewoźników, która powoduje, ze PKP Cargo traci udziały w rynku.

Analitycy nie wierzą już w odbudowanie przez PKP Cargo swojej niedawnej wyceny rynkowej. Dom maklerski banku Santander w zeszłym tygodniu uznał, że akcje spółki są tak tanie, że wydał rekomendację "kupuj". Jednocześnie obniżył ich cenę docelową z 41,7 zł do 40,1 zł.

REKLAMA

To jednak symboliczne cięcie przy tym, jakiego w poniedziałek dokonał Société Générale. Jak podaje Bloomberg, bank obniżył cenę docelową akcji PKP Cargo z 60 do 31 złotych.

Największym akcjonariuszem PKP Cargo jest należąca w całości do Skarbu Państwa PKP S.A. Państwowy przewoźnik posiada 33 proc. akcji notowanej na giełdzie spółki. 17,3 proc. akcji PKP Cargo należy do Nationale-Nederlanden OFE, a kolejne 5,2 proc. do Aviva OFE. Pozostałe 44,5 proc. akcji spółki znajduje się w wolnym obiegu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA