REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Grillowanie złotego czas zacząć. Już w poniedziałek na walutach zrobi się gorąco

Opinia rzecznika TSUE w sprawie kredytów spowodowała ogromne zamieszanie. Konsumenci mogą poczuć się zadowoleni, za to banki są w kłopotliwej sytuacji, ale w czarnym scenariuszu może to doprowadzić do destabilizacji polskiej gospodarki. Pierwszą ofiarą takiej sytuacji byłaby polska waluta, która i tak ma już poważne problemy.

18.02.2023
8:11
Grillowanie złotego czas zacząć. Już w poniedziałek na walutach zrobi się gorąco
REKLAMA

Złoty od początku lutego słabnie. Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl, wskazuje, że euro zbliżyło się w piątek do 4,80 zł, kurs franka szwajcarskiego sforsował tę barierę, a kurs dolara za chwilę osiągnie 4,50 zł. Ekspert ostrzega, że to kwestia czasu, bo w drugiej połowie lutego na rynku walutowym może zrobić się jeszcze goręcej. Dadzą choćby znać o sobie niekorzystne dla złotego, a sprzyjające wzrostom kursu franka szwajcarskiego i dolara czynniki geopolityczne, w tym eskalacja rosyjskich działań na Ukrainie.

REKLAMA
new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:EURPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "1M", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_d1e56" } );

Datą, która w inwestorach budzi niepokój to 22 luty 2023r., W tym dniu zwołano nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Federalnego i zaplanowano wystąpienie Władimira Putina. Wszystko to sprawia, że złotego czekają trudne chwile – uważa Bartosz Sawicki.

Rezerwa Federalna może jeszcze bardziej wywindować kurs dolara

Przed dwoma tygodniami zakładano, że cykl podwyżek stóp procentowych w USA zostanie sfinalizowany w marcu, dziś uczestnicy rynku spodziewają się podwyżek także w maju i czerwcu. Może to oznaczać wywindowanie stóp procentowych do 5,25-5,50 proc.

new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:USDPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "1M", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_b2c76" } );

Rezerwa Federalna pozwala inwestorom spoglądać przychylniejszym okiem na dotkliwie przecenionego w minionych miesiącach dolara. Stanowi także obciążenie dla globalnych rynków akcji oraz obligacji i studzi zapędy inwestorów do szukania wysokich stóp zwrotu na rynkach wschodzących, czyli m.in. w regionie Czech, Węgier i Polski – wylicza analityk Cinkciarz.pl.

Sytuacja w Polsce również nie naprawa optymizmem. Bartosz Sawicki przypomina, że prezydent Andrzej Duda tydzień temu odesłał do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej ustawę o Sądzie Najwyższym., a zmiany na polu funkcjonowania tej instytucji są konieczne do osiągnięcia przez Polski Rząd porozumienia z Komisją Europejską w celu odblokowania Krajowego Planu Odbudowy.

W efekcie przyszłość KPO stała się jeszcze bardziej niepewna, a korzystny dla wzrostu gospodarczego, bilansu płatniczego i kondycji złotego napływ środków unijnych jest odległą, wręcz nieokreśloną czasowo perspektywą. Tymczasem dane o dynamice PKB w IV kw. 2022 r. pokazały dobitnie, że trwa ostre hamowanie polskiej gospodarki – czytamy w komentarzu.

Kredytobiorcy będą bardziej zadowoleni niż banki

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) może stanowić kolejny problem dla złotego.

Trudno wyobrazić sobie, żeby mogła ona być bardziej korzystna dla konsumentów i zarazem gorsza dla banków. Może ona przyczynić się do pogorszenia kondycji sektora bankowego, a w czarnym scenariuszu wręcz prowadzić do makroekonomicznej destabilizacji polskiej gospodarki

– ostrzega Bartosz Sawicki.

W największym skrócie w czwartek rzecznik wydał opinię, z której wynika, że po unieważnieniu umowy tylko kredytobiorcy mają prawo do dodatkowych świadczeń, a instytucje finansowe mogą się domagać jedynie zwrotu udostępnionego kapitału.

new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:CHFPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "1M", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_8362a" } );
REKLAMA

Trybunał wyda orzeczenie w sprawie umów kredytowych najwcześniej w wakacje. Jeśli to krajowe sądy będą miały ustalać czy konsumenci są uprawnieni do dochodzenia roszczeń, to proces krystalizowania się linii orzecznictwa może być długotrwały.

Niezależnie od tego, część banków może wymagać dokapitalizowania, inne będą prawdopodobnie musiały zmienić politykę dywidendową

– wskazuje ekspert.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA